gora

Spotkanie uczniów
z Antonim Tokarczukiem

 

 


        W czwartek 12 kwietnia 2018 roku gościliśmy osobę, która zapisała się na kartach historii naszego kraju. W murach naszej szkoły pojawił się człowiek, który był uczestnikiem „wydarzeń bydgoskich“, mających miejsce 19 marca 1981 roku. Nasi uczniowie poznali pana Antoniego Tokarczuka, który przez wiele lat był aktywnym uczestnikiem wydarzeń politycznych w kraju. Sprawował wiele odpowiedzialnych funkcji: był ministrem środowiska w latach 1999–2001 ( w rządzie Jerzego Buzka), wojewodą bydgoskim od 1990 do 1992 roku, a w 1989 roku uczestniczył w obradach „Okrągłego Stołu“ w podzespole do spraw rolnictwa.
Nasze spotkanie dotyczyło zwłaszcza okresu lat osiemdziesiątych i prowokacji bydgoskiej czyli pobicia działaczy Solidarności podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku. Było to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, do których doszło w czasie tzw. karnawału Solidarności, czyli w okresie między sierpniem 1980 roku a wprowadzeniem stanu wojennego w grudniu 1981 r. Poznaliśmy przebieg tamtych zdarzeń, ale również okres po nich, czyli gdy pan Tokarczuk został internowany na okres od 13 grudnia 1981 do 29 grudnia 1982.
Nasz gość okazał się bardzo skromnym człowiekiem, mimo że przecież pełnił zaszczytne funkcje państwowe. Dodatkowo nawiązał bardzo szybko dobry kontakt z młodzieżą szkolną, która zgromadziła się w liczbie ponad stu osób.
Spotkanie moderował osobiście pan dyrektor Janusz Tomas, co sprzyjało temu, że było ono bardzo merytoryczne. Poznaliśmy wiele faktów z tamtego okresu, a także mnóstwo anegdot z życia naszego szacownego gościa, np. jak znalazł się w centrum wydarzeń z najnowszej historii Polski.
Pan Tokarczuk pozostawił też kilka egzemplarzy swojej książki : "Mój czas" dla biblioteki szkolnej oraz zainteresowanych zagadnieniem nauczycieli.
Bardzo dziękujemy za wizytę i już cieszymy się na następną.

Spotkanie zorganizowali nauczyciele historii: mgr Magdalena Marzec i mgr Szymon Klesiński.

 

 

**************************************************************************************
 

Spotkania z historią, z ciekawymi ludźmi, świadkami wydarzeń z minionych lat przygotowują i prowadzą nauczyciele historii i WOS naszej szkoły:

mgr Magdalena Marzec i mgr Szymon Klesiński

************************************************************************************


 

opracowanie: Ireneusz Kulczyk

początek strony