gora

Rajd Pieczonego Ziemniaka

Odwiedziny

 


W dniu 6.10.2021 połączone siły klas 2 at i 2 bt uczestniczyły w wycieczce pt. ,,Rajd pieczonego ziemniaka’’.

Pierwszym punktem programu była Kruszwica. Uczestnicy podziwiali piękno Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia oraz złotą, polską jesień z pokładu statku Rusałka, na którym odbył się prawie dwugodzinny rejs po jeziorze Gopło. Oprócz walorów czysto krajobrazowych, przejażdżka obfitowała również w konkursy m.in. rzut lotką do tarczy, co przysporzyło wszystkim wiele radości.

     

Po rejsie uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni do muzeum przyrodniczego, gdzie przewodnik opowiadał o początkach państwa polskiego na tych terenach. Wszyscy mogli też podziwiać spreparowane okazy przyrodnicze, między innymi największego, złowionego w jeziorze Gopło suma, który ważył ok. 74 kg i mierzył 2,4 m długości. Następnie trzeba było pokonać niezliczoną ilość schodów i wejść na Mysią Wieżę, aby w nagrodę zobaczyć piękną panoramę Kruszwicy i okolic.

        

Po tak wyczerpującej wędrówce wszyscy zasłużyli na pyszne kiełbaski i ziemniaki z ogniska, które zostały zjedzone przy akompaniamencie muzyki zaserwowanej przez kruszwickie PTTK. Czasu starczyło nawet na grę w piłkę nożną.

Kolejnym punktem wycieczki było Strzelno. Tam podziwialiśmy piękną kolegiatę klasztorną wraz z Rotundą św. Prokopa. Bazylika św. Trójcy posiada zabytki unikatowe w skali światowej. Najważniejszym elementem są pokryte płaskorzeźbami  romańskie kolumny, ale ciekawy był również ołtarz, w którym umieszczono liczne relikwie świętych ( ponad 600 sztuk) czy barokowe konfesjonały ze staropolskimi napisami. W Rotundzie  św. Prokopa można było zobaczyć, co oznacza pojęcie „grube mury”.

     

Pełni wrażeń i w dobrych humorach, uczestnicy wycieczki wrócili do Bydgoszczy, zintegrowani nie tylko z kolegami z własnej klasy, ale również z klasy równoległej.

  

******************************************************************************************************************************

Organizatorami wyjazdu były panie:

mgr Magdalena Marzec - nauczyciel historii i WOS, wychowawca klasy

mgrDanuta Rohde - nauczyciel języka niemieckiego, wychowawca klasy

******************************************************************************************************************************

 

 

Komentarz: Danuta Rohde
O
pracowanie:  Ireneusz Kulczyk

początek strony