gora

Erasmus+ 2021
Hiszpania - Sevilla i Ubeda

Odwiedziny

 


 

W mijającym roku szkolnym braliśmy udział w program ERASMUS+  Nr 2018-1-PL01-KA102- 048190 „Mobilny Mechanik i Elektromechanik, przepustką do zdobycia nowoczesnego wykształcenia w branży samochodowej. 26 uczniów, podzielonych na dwa zespoły, przez 4 tygodnie brało udział w praktykach zawodowych z zakresu mechaniki samochodowej i projektowania 3D.

Praktyki były intensywne, uczniowie mieszkający w Ubedzie  szkolili się w diagnostyce i naprawie samochodów, pod okiem doświadczonych mechaników.

 Praktyki to nie tylko jednak praca w warsztatach. W trakcie swojego pobytu, nasi uczniowie mieli okazję poznać inne ciekawe miejsca, które znajdują się w Andaluzji. Pierwszą wycieczką, na którą się wybrali to park narodowy w Sierra de Cazorla. Jest on największym parkiem narodowym w Hiszpanii i drugim co do wielkości w Europie.

 

Kolejna wycieczka odbyła się do Cordoby. To historyczne miasto znane jest przede wszystkim z Mezquity, meczetu przerobionego na katedrę. Jest to jeden z największych i najwspanialszych zabytków kultury islamu.

 

Oprócz podróży po Hiszpanii, uczniowie mieli okazję nauczyć się jak się robi churros, jedną z narodowych potraw kuchni hiszpańskiej.

 

Znalazł się również czas na odwiedzenie kręgielni.

 

Stolica Andaluzji - Sevilla to miejsce, w których odbywały się praktyki z projektowania 3D.

 

Nasi uczniowie nauczyli się obsługiwać popularne programy do projektowania przestrzennego oraz jak wykorzystać drukarki do druku 3D. Tak jak ich koledzy z Ubedy, nie poprzestawali tylko na nauce. W weekendy, odwiedzali miasta z bogatą historią i kulturą - Grenadę  oraz Cordobę, a także uczyli się gotować popularną w Hiszpanii paelle. Jest to ryż z dodatkiem warzyw i kurczaka, przygotowywany w specjalnym naczyniu, czyli właśnie paelli.

 

Praktyki w Hiszpanii dały naszym uczniom mnóstwo wiedzy, doświadczenia oraz pokazały im różnorodność otaczającego nas świata.

******************************************************************************************************************************

Projekt przygotował do realizacji nauczyciel etyki  Paweł Drygas, a opiekunami w Hiszpanii byli:
Ubeda: Łukasz Zgórski, Jacek Wąsikowski, Daria Wojtkiewicz, Marta Kaźmierczak
Sevilla: Paweł Drygas, Anna Zielińska, Tadeusz Grzelak, Danuta Rohde

******************************************************************************************************************************

 

 

Komentarz: Paweł Drygas
O
pracowanie:  Ireneusz Kulczyk

początek strony