gora

    Olimpiada
   Techniki Samochodowej

 

W sobotę 12 maja 2007 roku w Warszawie w siedzibie firmy Daimler Chrysler odbył się finał Olimpiady Techniki Samochodowej.

W ścisłym finale uczestniczył uczeń naszej szkoły Wojciech Jaszczak (3at).

W finale uczestniczyło 12 uczniów wyłonionych z 295 półfinalistów ze 170 szkół z całej Polski. Półfinał, który odbył się 24 marca 2007 roku w murach Politechniki Warszawskiej wygrał Wojciech Jaszczak, a Piotr Rubach z klasy 4ct zajął dalsze miejsce.

Finał praktyczny w dniu 12 maja odbywał się w grupach dwuosobowych w czasie 30 minut na jedną grupę.

Do rozwiązania były dwa zadania praktyczne dotyczące:

  • Pomiaru bicia koła pojazdu z wykorzystaniem czujnika zegarowego
  • Pomiaru czopów wału korbowego i jego weryfikacji.

Postawione zadania praktyczne najlepiej wykonał Wojtek Jaszczak deklasując w ten sposób swoich rywali. W czasie wykonywania zadań praktycznych opiekunowie zawodników uczestniczyli w wykładzie prowadzonym przez profesora Rawskiego z Politechniki Warszawskiej oraz przedstawiciela firmy Mobil dotyczącym produkcji najnowszej generacji olejów syntetycznych.

Po wykładach i zakończeniu finału ogłoszone zostały wyniki będące sumą punktów półfinału (egzamin teoretyczny) oraz finału (zadania praktyczne). Wyniki finału okazały się rewelacyjne dla Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. Wojciech Jaszczak zajął indywidualnie pierwsze miejsce w Polsce, a nasza szkoła otrzymała tytuł “Szkoły Samochodowej Roku 2007” jako drużyna (doliczono punkty zdobyte w półfinale przez Piotra Rubacha).

Należy także nadmienić, że do sukcesu Wojciecha Jaszczaka najbardziej przyczynił się nauczyciel naszej szkoły mgr inż. Edward Rymaszewski, który już od pierwszej klasy technikum poprzez Koło Diagnostyki Samochodowej systematycznie przygotowywał laureata udostępniając mu szereg materiałów o tematyce samochodowej gromadzonych od wielu lat. Współpraca laureata ze swoim opiekunem trwała nieprzerwanie, również podczas ferii i wakacji.

Zwycięzcy Olimpiady i jego opiekunowi składamy serdeczne gratulacje.

Reportaż z przebiegu Olimpiady Techniki Samochodowej można będzie obejrzeć w sobotę 19 maja 2007 roku o godz. 14.20 w stacji TVN7 w programie “Na osi”

Zobacz galerię fotografii