gora

Przegląd prasy

 

Nowości na rynku
Jazda do Europy
Solaris. Plany producenta autobusów

Gazeta Wyborcza - poniedziałek 20 października 2003 - dodatek "Gospodarka"

Znaczące zwiększenie w ciągu najbliższych trzech lat udziału w rynku europejskim oraz utrzymanie pozycji lidera na rynku polskim - takie plany ma podpoznański producent autobusów i autokarów, firma Solaris Bus & Coach.

Autokar Solaris Vacanza (na fotografii) zajął kilka dni temu drugie miejsce w najnowszej edycji prestiżowego konkursu Coach of the Year. Zdaniem prezesa spółki Krzysztofa Olszewskiego to niewątpliwy sukces polskiego producenta autobusów, ponieważ pierwsze miejsce zajęli tacy potentaci jak Scania i MAN. Władze firmy mają nadzieję, że sukces pozwoli zwiększyć udział firmy na rynku europejskim. - Chcemy do 2005 lub najpóźniej do 2006 r. mieć 3-proc. udział w tamtym rynku - mówi Olszewski. - To ambitne plany, ponieważ w tej chwili nasz udział jest niewielki - dodaje. Najnowszym produktem Solarisa w tej dziedzinie jest 13-metrowa wersja Vacanzy, której polska premiera odbędzie się w drugiej połowie listopada.
W ogólnej sprzedaży firmy eksport zajmuje prawie 70 proc. - W ubiegłym roku wysłaliśmy za granicę 126 autobusów, w tym planujemy wysłać ok. 200 - mówi Olszewski. - Nasze autobusy sprzedajemy do 11 krajów Europy. Ostatnie kontrakty to dostawy autobusów do Niemiec, Czech i na Łotwę. Realizujemy też kontrakt na dostawę 30 trolejbusów dla Rzymu - wylicza.
W Polsce Solaris jest potentatem na rynku autobusów miejskich. - Osiągamy niemal 40 proc. (drugi, z udziałem 33,5 proc., jest MAN) i najważniejszym celem na najbliższe lata jest utrzymanie pozycji lidera - mówi Olszewski. Ostatnio firma sprzedała pięć autobusów Urbino komunikacji miejskiej w Poznaniu, zrealizowała też kontrakt na 52 autobusy dla prywatnego przedsiębiorstwa Mobilis z Warszawy.
Solaris jest producentem autobusów turystycznych i miejskich oraz jedynym w Polsce producentem autobusów specjalnych, wykonywanych na indywidualne zamówienia. Firma rozpoczęła działalność w 1994 r. jako biuro handlowe Neoplana z siedzibą w Warszawie. Dwa lata później w podpoznańskim Bolechowie powstała fabryka autobusów. W 2001 r. firma zmieniła nazwę z Neoplan Polska na Solaris Bus & Coach.