gora

Przegląd prasy

 

Bydgoszcz - Wilczak
Tunelem na zakupy
Geant realizuje zaległą obietnicę

Gazeta Wyborcza - wtorek 28 października 2003

Geant wreszcie spełni obietnicę daną miastu pięć lat temu: wybuduje podziemny dojazd do swojego parkingu.

Kiedy przy rondzie Grunwaldzkim powstawał pierwszy w mieście hipermarket, ówczesne władze Bydgoszczy zezwoliły, by inwestor najpierw wybudował i otworzył centrum handlowe, a potem zajął się przebudową dróg w jego okolicy. Szybko okazało się, że taki układ nie wyszedł miastu na dobre: wielki sklep działał w najlepsze i wcale nie spieszył się z rozwiązaniem problemów komunikacyjnych. A tych od początku nie brakowało. Zmotoryzowani klienci Geanta po okrążeniu ronda lewym pasem muszą “wstrzelić" się w sznur samochodów mknących od ul. Grunwaldzkiej i zaraz z niego uciec na pas prawy, skręcając we wjazd na parking pod centrum handlowym. To właśnie to miejsce - z chwilą otwarcia hipermarketu - przyczyniło się do pogorszenia statystyk kolizji i potrąceń w Bydgoszczy.
Ten przykład nauczył ratusz konstruowania lepszych umów z inwestorami wielkich centrów handlowych: żadne nie powstało, dopóki w okolicy nie zmodernizowano układu komunikacyjnego. Niekolizyjne zjazdy wybudowały Auchan i Tesco, a Ikea i Carrefour są do takich inwestycji zobligowane umowami. Wreszcie także Geant zdecydował się poprawić dojazd do swojego centrum.
-Hipermarket wystąpił do nas z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. To pierwszy etap przygotowań do inwestycji - mówi Maciej Głuszkowski, zastępca dyrektora wydziału administracji budowlanej Urzędu Miasta.
Jeśli inwestor się nie rozmyśli, i wszystkie formalności zdąży załatwić zimą, to już wiosną będzie mógł zacząć przebudowę.