gora

Przegląd prasy

 

USA - Holandia
Silnik Diesla plus mocznik to czyste spaliny
Przełom w oczyszczaniu spalin?

Źródło: PAP 27.9.2001r

Eksperci z Holandii i USA opracowali system, który wstrzykuje roztwór mocznika do konwertera. Mocznik to bogaty w azot związek, kiedyś uzyskiwany ze zwierzęcego moczu, a obecnie produkowany syntetycznie (w reakcji amoniaku i dwutlenku węgla) i używany jako składnik nawozów.

Wewnątrz konwertera ciepło gazów spalinowych zamienia mocznik w amoniak. Ten zaś reaguje ze szkodliwymi tlenkami azotu. Produktem reakcji jest nieszkodliwy azot i para wodna. Zastosowanie takiego systemu pozwala ograniczyć ilość wydalanych z samochodu tlenków azotu o 80 proc. - zapowiadają wynalazcy.

Samochód z systemem wykorzystującym mocznik już istnieje. Powstał w Holandii i obecnie przechodzi próby na europejskich drogach.

Specjaliści TNO wyliczyli, że samochód z silnikem Diesla, z 900- litrowym zbiornikiem paliwa na roztwór mocznika będzie potrzebował dodatkowego 50-litrowego zbiornika.

Jedna z firm paliwowych rozważa możliwość dystrybucji mocznika w sieci stacji benzynowych. Ray Holloway, kierownik Brytyjskiego Stowarzyszenia Dostawców Benzyny mówi, że instalacja jednej pompy będzie kosztować około tysiąca funtów. (PAP)


zaczerpnięto z [http://science.eu.org]