gora

Przegląd prasy

 

Rozwiązania dla ekologii
Ekologiczne koło

Auto Expert - Ze świata motoryzacji - 1/2009

Moda na „zielone" sprawia, że cały przemysł motoryzacyjny „zakasał rękawy" i zabrał się za projektowanie nowych rozwiązań. Oto jedno z nich: koło przyszłości - wynalazek stworzony przez fimę Michelin.

Michelin Active Wheel łączy w sobie oponę, felgę, elektryczny silnik napędowy, układ hamulcowy i elektryczne zawieszenie. Futurystyczne koło zostało zaprojektowane w celu ograniczenia zu­życia energii i emisji szkodliwych substancji. Dzięki umieszczeniu kluczowych podzespołów wewnątrz koła nowoczesne pojazdy, napędzane energią elektryczną, mogą być lżejsze i uzyskują dodatkową przestrzeń, zajmowaną do tej pory przez silnik, skrzynię biegów czy zawieszenie. Active Wheel stanowi element wyposażenia dwóch futurystycznych pojazdów -Venturi Volage oraz Heuliez Will.


Koło rodem z przyszłości jest przeznaczone do pojazdów o zasilaniu elek­trycznym. Dzięki jego zastosowaniu spada całkowita masa pojazdu, co ozna­cza zmniejszenie ilości energii potrzebnej do jego przemieszczania. Pojazd o napędzie elektrycznym nie emituje żadnych zanieczyszczeń, a jego wpływ na środowisko zależy tylko od sposo­bu wytwarzania energii elektrycznej, koniecznej do naładowania akumulatorów. Dla przykładu, w Szwecji wytworzenie energii potrzebnej do przejechania jednego kilometra powoduje emisję
10 g CO2, tymczasem w samochodzie o tradycyjnym napędzie jest to wartość ponad dziesięciokrotnie większa.
Zintegrowany układ zawieszenia zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo pojazdu, ponieważ steruje amortyzacją koła, co z kolei poprawia stabilność prowadzenia samochodu i zwiększa kontrolę toru jazdy. Dzięki nowemu wynalazkowi zwiększa się również poziom bezpieczeństwa biernego, ponieważ przód pojazdu uwolniony od silnika można przeznaczyć na obszar pochłaniania energii zderzenia.
Podczas salonu motoryzacyjnego w Paryżu, w październiku 2008 roku, zaprezentowane zostały pierwsze pojazdy wykorzystujące technologię Michelin Active Wheel - miejski samochód Heuliez Will oraz roadster Venturi Volage. Pomimo niewielkich rozmiarów (
3,7 m długości) w modelu Heuliez Will może wygodnie siedzieć pięć osób, a w zależności od rodzaju baterii samochód ma zasięg od 150 do 400 km. Heuliez zadeklarował, że w 2010 roku wyprodukuje 5000 samochodów Will. Jest to dużo, biorąc pod uwagę, że obecnie po drogach na całym świecie porusza się tylko 30 tys. pojazdów z napędem elektrycznym.
Oprócz koła przyszłości na wystawie „Technologie dla ochrony klimatu" Michelin prezentuje „Zielone opony", dzięki którym kierowcy na całym świecie zaoszczędzili ponad 10 miliardów litrów paliwa. Ekologiczne opony zapobiegły emisji
do atmosfery ponad 25 milionów ton dwutlenku węgla. Żeby wchłonąć taką ilość CO2 w ciągu roku, potrzeba 700 milionów drzew.                            

 

autor artykułu:
Tomasz Bielanów

początek strony