gora

Przegląd prasy

 

Edukacja zawodowa
Rośnie samochodowe centrum


Gazeta Wyborcza - 18.06.2012

Trwa budowa Ośrodka Egzaminacyjnego przy Zespole Szkół Samochodowych. Dzięki tej inwestycji uczniowie bydgoskiej szkoły będą mogli praktykować na sześciu stanowiskach naprawczych oraz zdawać egzaminy zawodowe bez konieczności jeżdżenia do Torunia...
Szkoła starała się o utworzenie takiego ośrodka egzaminacyjnego od kilku lat. Dotąd uczniowie zawodówki i technikum, zdając egzaminy zawodowe, musieli korzystać z takich ośrodków w innych szkołach, np. w Toruniu.



Wykonawca jest już na placu budowy od kilku miesięcy i zgodnie z terminem obiekt ma być oddany do użytku już w grudniu tego roku.
- To oznacza, że uczniowie ostatnich klas, już w najbliższym roku szkolnym będą mogli praktykować i zdawać egzaminy na nowym sprzęcie. Będą mogli jeszcze lepiej nauczyć się zawodu. Dzięki zdobytej tu praktyce będą jeszcze lepszymi fachowcami.- cieszy się Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych. - W chwili obecnej współpracujemy z około pięćdziesięcioma warsztatami i dealerami, jednak nie zmienia to faktu, że ta inwestycja była bardzo potrzebna. Szkolnictwo zawodowe często nie nadążało za przemysłem, teraz się to zmienia. Chylę czoła przed władzami miasta które zauważają problemy szkolnictwa zawodowego.
W skład przyszkolnego ośrodka egzaminacyjnego wejdzie 6 stanowisk naprawczych, myjnia jednostanowiskowa, narzędziownia oraz dwie sale wykładowe. Będzie to najnowocześniejszy tego typu obiekt w województwie kujawsko - pomorskim.
- Pomieszczenia zostaną wyposażone w specjalistyczny sprzęt - nie tylko ławki, krzesła i tablice, ale też m.in. podnośniki samochodowe, tester diagnostyczny, stanowiska funkcjonalne i demonstracyjne w zakresie pracy silnika, regulacji hamowania ABS. - mówi Bogdan Tyborski, zastępca dyrektora Wydziału Inwestycji Miasta.
Przy okazji budowy ośrodka egzaminacyjnego budynek szkoły zostanie ocieplony i odmalowany oraz wyremontowana zostanie instalacja c.o. Przy szkole powstanie również boisko o wymiarach 44 na 26 metrów, a teren wokół niej zostanie zrewitalizowany.

Dyrektor "Samochodówki" ma już pomysł jak w pełni zagospodarować obiekt.
- Chciałbym aby przy okazji tej inwestycji powstało coś w rodzaju centrum motoryzacyjnego miasta Bydgoszczy. W największej sali wykładowej, która po przesunięciu ruchomych ścianek będzie miała około 110 metrów2 chciałbym organizować różnego rodzaju spotkania i konferencje. Marzy mi się, żeby cała brać motoryzacyjna mogła w tym miejscu zawiązywać kontakty, wymieniać się doświadczeniami. Obecni na takich spotkaniach uczniowie, mogliby dużo się nauczyć. - snuje plany Tomas.

Całkowity koszt inwestycji to 7,3 mln złotych, z czego 2,7 mln pochodzi ze środków unijnych, a pozostałą część dołożyło miasto.

 

 

Tekst: Wojciech Bielawa

początek strony