gora

Przegląd prasy

 

Edukacja zawodowa

W "samochodówce" będzie jak w nowoczesnym warsztacie


Gazeta Pomorska - 7.12.2012

Ośrodek egzaminacyjny przy Zespole Szkół Samochodowych jest już prawie gotowy. To jedna z większych inwestycji oświatowych w Bydgoszczy.

Uczniowie już od przyszłego semestru będą mogli praktykować i zdawać egzaminy zawodowe na sześciu nowych stanowiskach naprawczych.
Przyszli mechanicy samochodowi dotąd mieli fatalne warunki do praktycznej nauki zawodu. W szkole nie było nawet pomieszczenia, gdzie można by zamontować podnośnik do diagnostyki. - Uczniowie mieli z nim styczność tylko na praktykach w serwisach, gdzie taki sprzęt jest standardem. A na egzaminy zawodowe musieli jeździć do Torunia. Teraz wszystko się zmieni - mówi Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych.


Ośrodek egzaminacyjny, na który szkoła czekała latami, został wybudowany bardzo szybko. Prace rozpoczęły się wiosną tego roku, a teraz już dobiegają końca.
Sercem budynku jest przestronna hala, w której znajduje się sześć stanowisk do diagnostyki i naprawy aut. Zamontowane zostaną na nich podnośniki nożycowe i dwukolumnowe, a przyszli mechanicy będą mieli do dyspozycji m.in. szarpaki, przyrządy do ustawiania geometrii kół w technologii 3D, analizator spalin, urządzenie do kontroli świateł, tester diagnostyczny oraz kilka profesjonalnych kompletów narzędzi, czyli to wszystko, czego potrzebuje nowoczesny warsztat.
Na parterze, obok hali, znajdują się jeszcze myjnia samochodowa oraz szatnie. Na pierwszym piętrze budynku powstały dwie bogato wyposażone sale wykładowe i egzaminacyjne. Niebawem zostaną w nich zamontowane 60-calowe telewizory, tablice demonstracyjne oraz komputery.
Rozwój szkoły pozwoli uczniom na zwiększenie kompetencji i umiejętności praktycznych. Dzięki temu absolwentom łatwiej będzie znaleźć pracę w zawodzie mechanika czy elektromechanika, na którą wciąż w naszym województwie jest duże zapotrzebowanie.
- Złożyliśmy już dokumenty do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku i prawdopodobnie przyszłoroczni absolwenci będą mogli zdawać egzaminy zawodowe na miejscu, bez konieczności podróży do Torunia, gdzie znajduje się najbliższy ośrodek egzaminacyjny - mówi dyrektor Tomas.
Dyrektor szkoły chce, aby w nowoczesnym ośrodku były organizowane spotkania i konferencje dla całej branży motoryzacyjnej naszego miasta.
- Obecnie współpracujemy z 60 warsztatami i salonami samochodowymi. Korzyść z takich spotkań mieliby nasi uczniowie. Mogliby wyrabiać sobie kontakty niezbędne przy wchodzeniu na rynek pracy - uważa dyrektor "samochodówki".

Całkowity koszt inwestycji wyniósł blisko 4,5 mln zł, z czego ponad połowę szkoła dostała z Unii.

W pobliżu ośrodka egzaminacyjnego powstało również boisko o wymiarach 44 na 26 m do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki. Ponadto cały budynek szkoły został ocieplony i odmalowany oraz wyremontowana została instalacja c.o., a teren wokół szkoły, m.in. ogród, został zrewitalizowany.

 

 

Tekst: Wojciech Bielawa

początek strony