gora

Przegląd prasy

 

Nasze sukcesy konkursowe

Sukcesy lokalnych szkół samochodowych podczas targów motoryzacyjnych

Express Bydgoski  - Piątek, 17 kwietnia 2015

Przy okazji poznańskiego "Motor Show" odbyły się ogólnopolskie mistrzostwa młodych mechaników i lakierników. Uczniowie z Bydgoszczy i Torunia zajęli miejsca na podium.


Przemysław Zaliński i Maciej Nawrocki z Turbo Team ZSS, Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

Jak informują organizatorzy, do Poznania przyjechało najlepszych 30 zespołów wyłonionych z ponad 500 zarejestrowanych.

- Ta liczba to absolutny rekord, który przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania i mocno zmotywował do dalszej pracy – mówi Adrian Dekowski z V8 Team, współorganizator Mistrzostw.

Podczas eliminacji młodzi mechanicy rozwiązywali test przygotowany przez specjalistów ExxonMobil, producenta olejów syntetycznych Mobil 1 i Mobil Delvac 1, a jednocześnie Partnera Merytorycznego Mistrzostw.

W Poznaniu młodzi mechanicy rywalizowali w 11 konkurencjach. Najtrudniejszymi okazały się montaż paska napędu pomocniczego typu Stretch Fit (stoisko Akademii Praktycznych Umiejętności) oraz demontaż i montaż wałków rozrządu z głowicy silnika (stoisko Neo Tools). W przypadku paska najważniejszy był dobór odpowiednich narządzi i sposób montażu. Z kolei druga konkurencja kosztowała młodych mechaników sporo nerwów i czasu – od czterech do ponad jedenastu minut - podczas gdy wyznaczony przez sędziów limit wynosił 5 minut.

Wśród konkurencji praktycznych znalazły się także m.in. demontaż i montaż ciężarków oraz prawidłowe wyważenie felgi stalowej, pomiar geometrii układu jezdnego,, regulacja geometrii układu jezdnego na urządzeniu GeoTest 60 oraz regulacja zbieżności połówkowej, ustawienie kierownicy na wprost na modelu samochodu ciężarowego, czy pomiar bicia tarczy na modelu oraz pomiar czujnika temperatury i wyznaczenie charakterystyki napięciowej.

- Zadania praktyczne pokrywały się z operacjami serwisowymi jakie wykonuje mechanik podczas codziennej pracy w serwisie. Poziom wiedzy młodych ludzi, którzy dostali się do finału oceniam pozytywnie i życzę im samych sukcesów na początku przygody z techniką motoryzacyjną. To wiedza jest podstawą działania podczas pracy w serwisie samochodowym – mówi Rafał Kosiński z Akademii Praktycznych Umiejętności.

W tej kategorii 3. miejsce zajęli Przemysław Zaliński i Maciej Nawrocki z Turbo Team ZSS, Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.

Po raz pierwszy przy okazji Motor Show odbyły się także Mistrzostwa Młodych Lakierników.

Wśród konkurencji uczestnicy musieli m.in. składać pistolety lakiernicze na czas, układać kolory w układzie chromatycznym.

Drugie miejsce zajęli Tomasz Ciemiński i Kamil Drążkowski z Zespołu Szkół Zawodowych w Chojnicach, natomiast na trzecim miejscu na podium stanęli Mariusz Kotarski i Paweł Celmer z Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu.

 

 

Opracowanie: IK

początek strony