gora

Przegląd prasy

 

Konferencja naukowa

1.Konferencja popularno-naukowa „Alternatywne źródła zasilania w pojazdach samochodowych”

www.autoflesz.com - 16.04.2015

Na polskim rynku motoryzacyjnym niepodzielnie króluje motoryzacyjny porządek  w segmencie  zasilania silników pojazdów samochodowych. Nie trzeba nikogo przekonywać, że  niepodzielnie panuje benzyna, olej napędowy, a na wolnych obrotach (nie truje) LPG i CNG. Ale pojawiają się już jaskółki zwiastujące dobrą nowinę. Dotyczy ona alternatywnych źródeł zasilania. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom producentów, firmom logistycznym, ośrodkom badawczo-rozwojowym, importerom, a także zwykłym użytkownikom ekologicznych samochodów informujemy o konferencji popularno-naukowej, która odbędzie się 16 kwietnia br. w Zespole Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.


fot. Krzysztof Golec, autoflesz.com

Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy to Samochodowa Szkoła Roku 2007 i 2013, tu kształcą się przyszli konstruktorzy, inżynierowie i mechanicy. Już od kilku lat uczniowie tej palcówki zdobywają najwyższe laury w Mistrzostwach  Polski Mechaników Samochodowych, jak również w regionalnym konkursie Najlepszy Mechanik Regionu. Trudno się zatem dziwić, że dyr. Janusz Tomas wyraził chęć uczestnictwa w tym ważnym dla rodzimej motoryzacji wydarzeniu. Dziękujemy za zaufanie, jednocześnie wespół z  Organizatorami  wspólnie ciągniemy kolejny wagon polskiej motoryzacji.

Organizatorzy: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, Fundacja Green Fuel oraz nasza redakcja - zaprosili na to jednodniowe spotkanie wykładowców z kilku Uczelni Technicznych (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy), specjalistów z Urzędu Miasta,  propagatorów zielonej energii,  w tym profesjonalistów (PGNiG, TOYOTA Motor Poland, Fundacja Green Fuel,  redakcja  cng.auto.pl, „Czas  na Gaz”), a także specjalistów i praktyków wykorzystujących na  co dzień alternatywne źródła zasilania (dyrektorzy MZK, prezesi firm produkujących gazowe autobusy, szefowie salonów samochodowych, Polski Związek Motorowy, Bank BPH w Bydgoszczy), gości, a także uczniów i studentów parających się ekologią na co dzień.

Podczas konferencji omówione będą niemal wszystkie dostępne w Polsce media mające zastosowanie w silnikach  samochodowych, w szczególności: (CNG, LNG, biometan, ogniwa paliwowe fuel cell, hybrydy, napędy elektryczne, diesel-gaz).

Program konferencji:

 • 10.00 – powitanie Gości

 • 10.05 Otwarcie Konferencji – mgr inż. Janusz Tomas, dyr. Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy

 • 10.15 "Wykorzystanie biometanu w pojazdach samochodowych", mgr inż. Paulina Łyko, Akademia Górniczo-Hutnicza  im. S. Staszica, Kraków

 • 10.35 "Zastosowanie LNG w pojazdach samochodowych", dr Adam Bogusz, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Gdańsk

 • 11.00 "Metanowa mapa Polski i problemy rozwoju CNG w Polsce", red. Bartłomiej Kamiński, Fundacja Green Fuel, Warszawa

 • 11.20 "Wnioski dla motoryzacji wynikające z programu BIOMASTER", dr inż. Małgorzata Śliwka, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S.Staszica, Kraków

 • 11.40 "Napędy hybrydowe Toyoty i Lexusa" oraz "Ogniwa paliwowe fuel cell na przykładzie Toyoty Mirai - inż. Andrzej Szałek, Akademia Toyoty, Warszawa

 • 12.00 Pytania, wystąpienia zaproszonych Gości

 • 12.30 Podsumowanie Konferencji,  mgr inż. Janusz Tomas, dyr. ZSS

 • moderator: mgr inż. Krzysztof Golec, redaktor naczelny autoflesz.com


Po zakończonej konferencji przewidziano pokaz najnowszych samochodów wystawionych przez kujawsko-pomorskich dealerów, w tym samochody CNG i SsangYong. Konferencja jest ważnym wydarzeniem motoryzacyjnym zaliczanym do przedsięwzięć w kat.  non profit.

 

 • Patronat  naukowy na Konferencją objął  Rektor AGH - prof. dr hab. inż. Tadeusz Słomka oraz Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH - prof. dr hab. inż. Piotr Czaja

 • Patronat medialny: TVP Polska Oddział Bydgoszcz

 • Partnerzy: Bank BPH SA Oddział w Bydgoszczy, Moto-Champ Zbigniew Karaś, Bydgoszcz

 

********************************************************************************************************************

 

2.W samochodówce debatowali o ekologicznych autach

Wyborcza.pl  - czwartek 16.04.2015

 

W Zespole Szkół Samochodowych odbyła się konferencja popularnonaukowa o alternatywnych źródłach zasilania w transporcie samochodowym. Dyskutowano m.in. o wykorzystaniu biometanu i LGP.Warsztat w Zespole Szkół Samochodowych (Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta)

Debatę zorganizowano pod patronatem naukowym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wśród prelegentów znaleźli się m.in.: mgr inż. Paulina Łyko z AGH, która mówiła o wykorzystaniu biometanu w pojazdach samochodowych, dr Adam Bogusz z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który wyjaśniał, jakie zastosowanie może mieć LNG, oraz dr inż. Małgorzata Śliwka z AGH, która opowiadała, jak można wykorzystywać paliwa z biomasy. O przyszłości motoryzacji - napędach hybrydowych - opowiadał inż. Andrzej Szałek z Akademii Toyoty.

O popularnych instalacjach LGP mówił mgr inż. Krzysztof Golec, redaktor naczelny autoflesz.com. - W naszym kraju wciąż jest niewiele aut z fabrycznie zamontowaną instalacją LPG. Większość to przeróbki, często wykonywane przez amatorów, od których większość użytkowników aut ma problemy - stwierdził.

Było to już kolejne spotkanie zorganizowane w Zespole Szkół Samochodowych, podczas którego uczniowie mogli spotkać się z praktykami i fachowcami. - Gdy oddaliśmy do użytku obiekt z nowoczesnym warsztatem i salą konferencyjną, naszym celem było organizowanie takich konferencji. Odbywają się one regularnie, a uczniowie dzięki nim poszerzają swoją wiedzę - podsumował Janusz Tomas, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych.

 

 

Opracowanie: IK

początek strony