gora

Przegląd prasy

 

Kultura i edukacja

Uczniowie bydgoskiej samochodówki byli na stażu w Irlandii
14.06.2017

W ramach programu Erasmus+ grupa 32 uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, którym kieruje Janusz Tomas, odbyła
4-tygodniowy staż w miejscowości Mallow w Irlandii.

- 30 kwietnia autokarem pojechaliśmy do Gdańska, przesiedliśmy się do samolotu i polecieliśmy do Cork w Irlandii, a stamtąd autokarem do Mallow – relacjonuje Michał Zalewski, uczeń drugiej klasy Technikum Samochodowego, który znalazł się w 32-osobowiej grupie uczniów zakwalifikowanych do odbycia stażu w Mallow. Znalazła się w niej także Paulina, a więc oprócz chłopców do Irlandii pojechała także jedna dziewczyna.

Nie było łatwo się dostać do tej grupy. Szanse mieli wyłącznie uczniowie z najlepszymi ocenami i znajomością języka angielskiego. Ci, którzy znaleźli się na liście przyjętych na staż, odbyli dodatkowy, specjalistyczny kurs języka angielskiego. Zostali też zapoznani z przepisami BHP i… kulturą irlandzką.

Michał wraz z kolegą mieszkał w Mallow u starszego małżeństwa . W samych superlatywach wypowiada się na temat gospodarzy (host-family). W ogóle Irlandczycy, dzięki swojej otwartości i serdeczności, wywarli na młodych bydgoszczanach bardzo dobre wrażenie.

Głównym celem wyjazdu uczniów do Irlandii były praktyki zawodowe. Odbywali je w specjalnie wyselekcjonowanych zakładach pracy na terenie parku przemysłowego, które zajmowały się mechaniką i elektromechaniką samochodową.

Michał zauważył, że samochód nie jest aż tak ważny dla Irlandczyków, jak to ma miejsce w naszym kraju. To po prostu jedna z rzeczy nabytych. Dla nich najważniejszy jest dom i rodzina.

Oczywiście, był też w czasie 4-tygoniowego pobytu w Irlandii czas na zwiedzanie. Na młodych mechanikach samochodowych z Bydgoszczy wielkie wrażenie wywarły klify. A poza tym? – To naprawdę zielona wyspa – podkreśla Michał Zalewski.

Po ukończeniu praktyk każdy uczestnik otrzymał dokument potwierdzający jego mobilność zawodową (Europass Mobility) oraz świadectwa ukończenia kursów, które zawierają informacje na temat zdobytej wiedzy i kwalifikacji w innym kraju europejskim.

Już za rok kolejna grupa uczniów wybierze się powtórnie na staż do Mallow, a zespół nauczycieli Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy odpowiedzialny za program Erasmus+ już przygotowuje kolejne atrakcyjne projekty.
 

Autorami zdjęć są Mateusz Spychalski i Michał Zalewski.

Artykuł na stronie bydgoszcz24.pl

 

Opracowanie: IK

początek strony