gora | ||
Nasze Publikacje |
||
Artykuł zastrzeżony prawem autorskim - kopiowanie w całości bez zgody autora zabronione |
III Międzynarodowy Zlot Sprawozdanie z pobytu na Zlocie - Fotoreportaż |
|||||||||
W dniach 05 - 09 października 2006 r. uczniowie: Sebastian Madajski z klasy 2LC i Bartosz Szykanowski z klasy 2 CT wraz z opiekunami Martą Osiewalską i Jolantą Nowakowską uczestniczyli w III Zlocie Młodych Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego, który odbył się w Gdańsku. W zlocie brało udział 11 szkół z różnych zakątków Polski oraz przedstawiciele zespołu “Grodzieńskie Słowiki” z Grodna na Białorusi. W pierwszym dniu pobytu zapoznaliśmy się z wszystkimi uczestnikami zlotu. Odbyło się krótkie przedstawienie reprezentacji szkół oraz dokładne omówienie programu. W piątek 6 października zwiedzaliśmy Gdańsk. Pokonaliśmy 402 stopnie prowadzące na wieżę Kościoła Mariackiego – największej ceglanej, gotyckiej świątyni w Europie, której wysokość wynosi 78 m. Zwiedziliśmy Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Tortur. Na naszej trasie nie zabrakło również odwiedzin u Neptuna - króla mórz. Po południu po odśpiewaniu “Mazurka Dąbrowskiego” wysłuchaliśmy prelekcji p. Andrzeja Michałowskiego – nauczyciela historii z Kutna, pt. “Wybitni Polacy związani z Gdańskiem”, a następnie opowieści podporucznika Józefa Weltrowskiego, pseudonim “Pstrąg” o walkach niepodległościowych w okresie II wojny światowej. Resztę wieczoru spędziliśmy wspólnie, śpiewając tradycyjne polskie pieśni patriotyczne i regionalne. Zespół “Grodzieńskie Słowiki” zaprezentował nam pieśni białoruskie oraz polskie pieśni polonijne. Nauczył nas hymnu Polaków mieszkających poza granicami kraju: “Marsz, marsz Polonia”
Następnego dnia (7 października) odbyliśmy wycieczkę szlakiem twórcy “Mazurka Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego. Swoją podróż rozpoczęliśmy od wejścia na wieżę widokową im. Jana Pawła II, znajdującą się na szczycie najwyższego (328 m n.p.m.) wzniesienia na Niżu Środkowoeuropejskim – Wieżyca. Z wieży roztacza się wspaniały widok na centralną część Kaszub, ukazujący rozmaitość krajobrazu polodowcowego z całą mozaiką wzgórz, jezior i lasu bukowego. Dalej udaliśmy się do Szymbarku, gdzie w ciszy i skupieniu zwiedziliśmy Dom Sybiraka przywieziony z miejscowości Zapleskino, jednego z najstarszych miejsc zsyłki Polaków. Obok oryginalnego 240-letniego domu stoi pociąg, symbol wojennych losów Polaków – w ich najokrutniejszym wymiarze, oraz rekonstrukcja sowieckiego łagru i mnóstwo tablic umieszczonych na drucie kolczastym ze złowrogimi nazwami: Workuta, Irkuck, Krasnojarsk… W Szymbarku również znajduje się najdłuższa deska (36,38 cm) na świecie zrobiona przez Kaszubów. Deska im. Lecha Wałęsy została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa Dzisiaj stanowi ona stół, przy którym jednocześnie może zasiąść nawet 220 osób. Następnie odwiedziliśmy XVII-wieczne gniazdo rodowe
Wybickich Po krótkim pobycie w Sikorzynie udaliśmy się do Zespołu Szkół w Stężycy, aby wysłuchać koncertu orkiestry dziecięcej z tejże szkoły. Usłyszeliśmy tradycyjne melodie kaszubskie. Największe wrażenie na nas zrobił “Marsz Kaszubski” do muzyki Feliksa Nowowiejskiego, którego oryginalne słowa (Jana Hieronima Derdowskiego) są następujące:
Podążając dalej zatrzymaliśmy się przed pomnikiem Józefa Wybickiego w Kościerzynie. Oddaliśmy temu wielkiemu Polakowi hołd składając kwiaty i odśpiewując hymn Polski. Ostatnim i najważniejszym punktem wycieczki był pobyt w Będominie, w dworku, w którym urodził się i spędził młodość Józef Wybicki. W domu Wybickich mieści się obecnie Muzeum Hymnu Narodowego, jedyne takie muzeum na świecie. Wystawa stała podzielona jest na dwie części: - życie Józefa Wybickiego na tle epoki (II poł. XVIII wieku i pocz. XIX wieku), - dzieje “Mazurka Dąbrowskiego”. W drugiej części niezwykle interesujące są przekształcenia tekstowe pieśni, dostosowywane najczęściej do bieżących zdarzeń społeczno-politycznych. Dla wyobrażenia sobie tych zmian warto przytoczyć pierwszą wersję “Mazurka Dąbrowskiego”, z której obecnie obowiązujące są cztery zwrotki:
Na wystawie można zobaczyć m.in. pozytywki odtwarzające
melodię “Mazurka Dąbrowskiego”, obrazy, listy od Wybickiego do gen.
Dąbrowskiego z 1806 r., grafiki, tkaniny, broń, biżuterię patriotyczną
bogatą kolekcję orłów i archiwalnych kart pocztowych. Obok ekspozycji
stałej obejrzeliśmy wystawę “Napoleon a Polska” prezentującą obrazy
batalistyczne i portrety dowódców W niedzielę 8 października odbyliśmy podróż w
przeszłość, tj. do czasów Wielkich Mistrzów Krzyżackich rezydujących w
Malborku, których oryginalnej wielkości pomniki witają gości przed tzw.
Zamkiem Wysokim.. Oprócz spaceru po komnatach zwiedziliśmy ciekawe
wystawy, m.in. “Kuchnia Konwentu na Zamku Wysokim”, “Broń i barwa”, “Broń
w dawnych wiekach”, “Malborska kolekcja bursztynu” i “XIX-wieczne witraże
malborskie”. Swoją wędrówkę po warowni zakończyliśmy wysłuchaniem dalszych
dziejów Zakonu Krzyżackiego. I ku naszemu wielkiemu zdumieniu okazało się,
że Krzyżacy są dzisiaj obecni W drodze powrotnej do miejsca noclegu złożyliśmy hołd żołnierzom poległym podczas obrony Westerplatte i na krótką chwilę udaliśmy się nad nasze polskie morze. W ostatnim dniu pobytu odbyła się prelekcja na temat “80-lecia Mazurka Dąbrowskiego jako polskiego hymnu państwowego”, a następnie prezentacja szkół uczestniczących w zlocie. Każda z reprezentacji krótko omówiła charakter kształcenia w danej jednostce oraz działania patriotyczne podejmowane przez każdą z nich. Na zakończenie przeprowadzono konkurs “Józef Wybicki, Henryk Dąbrowski – Mazurek Dąbrowskiego”. Nasi uczniowie, Sebastian Madajski i Bartosz Szykanowski, otrzymali wyróżnienie i nagrody książkowe. Podczas III Międzynarodowego Zlotu Młodych Miłośników
Tradycji Mazurka Dąbrowskiego pogłębiliśmy swoją wiedzę historyczną z walk
|
Opracowanie Jolanta Nowakowska Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy |