gora

Bezpieczeństwo

 

Sułkowskiego - Ogińskiego - Chodkiewicza

Skrzyżowanie ul. Sułkowskiego z ul. Ogińskiego i Chodkiewicza jest trudne do pokonania podczas skręcania w lewo. Jego nietypowa geometria a zwłaszcza duża płaszczyzna kolizji pozwala kierowcom na dużą swobodę w przyjmowaniu toru jazdy.

Sytuację komplikuje dwufazowy program sygnalizacji, który nakłada na kierowców obowiązek ustępowania pierwszeństwa podczas skrętu w lewo. Tutaj nawet doświadczeni kierowcy tracą orientację i powodują konflikty ruchowe wewnątrz skrzyżowania. Dzisiaj przedstawiam dwa sposoby pokonania tego skrzyżowania, które zależą od toru jazdy i ustawienia pojazdów.

Wymijanie kolizyjne

Dojeżdżając do skrzyżowania (szczegół A) pojazdem w pozycji 1 z zamiarem skrętu w lewo obserwujemy zachowanie się i wykonywany manewr pojazdu 3. Jeżeli ten pojazd ma włączony kierunkowskaz i wyraźnie przyjmuje tor jazdy do pozycji 4, my również tak jedziemy. Z pozycji pojazdu 1 przejeżdżamy za środek skrzyżowania w miejsce pojazdu 2 i dopiero wykonujemy skręt w lewo. Taki manewr nazywany jest wymijaniem kolizyjnym z przekroczeniem geometrycznego środka skrzyżowania. Jego zaletą jest to, że ustępując pierwszeństwa wewnątrz skrzyżowania mamy dobrą widoczność pojazdów na drugiej jezdni.

Wymijanie bezkolizyjne

Do skrzyżowania (szczegół B) podjeżdżamy pojazdem w pozycji 1 z zamiarem skrętu w lewo. Obserwujemy zachowanie się i wykonywany manewr przez kierowcę pojazdu w pozycji 3. Jeżeli tor jazdy wyraźnie kieruje się w miejsce pojazdu 4, my również wcześniej rozpoczynamy skręcanie i zajmujemy pozycję pojazdu 2. Taki manewr nazywany jest wymijaniem się bezkolizyjnym, bez przekraczania geometrycznego środka skrzyżowania. Trzeba wiedzieć, że przy tym sposobie pokonywania skrzyżowania z reguły mamy ograniczoną widoczność drugiej jezdni – z prawej strony. Zasłania ją nam oczekujący na możliwość jazdy pojazd w pozycji 4. Dopiero, gdy on opuści skrzyżowanie, będziemy mogli dokładnie ocenić sytuację pojazdów jadących z przeciwnego kierunku prosto i skręcających w prawo.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: mirosław.tomacki@wp.pl
Auto Moto “Express Bydgoski” wtorek, 7 czerwca 2005

początek strony