gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Nowe pasy ruchu, nowe kłopoty


Zmiana przebiegu pasów ruchu spowodowała u kierowców duże zaskoczenie.

Na odcinku ul. Focha, pomiędzy rondem Grunwaldzkim i skrzyżowaniem z ul. Królowej Jadwigi położony jest nowy asfaltowy dywanik i nowe zaskakujące kierowców oznakowanie pasów ruchu.

Kierujący pojazdem ma obowiązek jechać prawą stroną jezdni, jak najbliżej jej prawej krawędzi, o czym stanowi art. 13. ustawy “Prawo o ruchu drogowym”. Z tej reguły wynika prawidłowość, że kierowca w sposób naturalny podczas jazdy za punkt orientacyjny przyjmuje właśnie krawędź jezdni. Niestety na odcinku ul. Focha od tej reguły odstąpiono.

Z prawej - na środek

Na rysunku głównym pojazd w pozycji 3 opuszcza rondo Grunwaldzkie prawym pasem ruchu. Tym pasem omija zatokę autobusową i na wysokości wjazdu do stacji paliw kierowany jest do środka jezdni - pojazd 3 na rysunku szczegółowym A. Inaczej jest z pojazdem w pozycji 2. Z ronda Grunwaldzkiego zjeżdża środkowym pasem, a za zatoką, w strefie segregacji następnego skrzyżowania znajduje się już na pasie dla skręcających w lewo w ul. Królowej Jadwigi.

Z zatoki w pas ruchu!

Nowa sytuacja wzięła się stąd, że na przedłużeniu zatoki autobusowej 4 - w kierunku centrum miasta powstał prawy pas ruchu - rysunek szczegółowy A. W konsekwencji pojazd w pozycji 2 musi zmienić pas ruchu na pas 3, aby kierować się do centrum miasta. Zaskoczenie kierowców wynika z wieloletnich przyzwyczajeń, że dotychczas jazda pasem 3 gwarantowała jazdę prosto na skrzyżowaniu ul. Focha z ul. Królowej Jadwigi bez niebezpiecznych manewrów. Wczoraj około godziny 13.30 prawdopodobnie z tego powodu w zaznaczonym na rysunku A miejscu doszło do kolizji dwóch pojazdów, z których jeden odjechał na lawecie.

Przestrzegamy Czytelników, by na omawianym odcinku nie rozwijali nadmiernej prędkości i byli przygotowani na nagłe hamowanie czy nagłą zmianę pasa ruchu.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail:
mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” czwartek, 8 grudnia 2005

początek strony