gora | ||
Bezpieczeństwo |
||
Sprzęty ratownictwa drogowego
Pojazdy ratownictwa drogowego przystosowane są specjalnie do ratowania ludzi uwięzionych w samochodach w chwili wypadku. W takim momencie najważniejszy jest człowiek, jego zdrowie i życie. Wartość materialna samochodu nie ma tu większego znaczenia. Masa pogiętej blachy może bowiem w każdej chwili stać się grobem ofiary wypadku. Dlatego do utorowania sobie drogi do rannego człowieka ratownicy używają bardzo wymyślnych, i co najważniejsze skutecznych narzędzi. Poniżej przedstawiam kilka z nich. Nożyce Nożyce są narzędziami hydraulicznymi zaprojektowanymi do wszystkich prac ratowniczych związanych z wypadkami, katastrofami komunikacyjnymi a przede wszystkim drogowymi, podczas których można uwalniać uwięzione osoby po przecięciu słupków okiennych i drzwiowych, zawiasów, metalowych listew, itp. Narzędzia te sprawdzają się również doskonale podczas przecinania prętów zbrojeniowych, rur, kabli, profili, itp. Nożyce można ponadto stosować w dziedzinach czysto przemysłowych i usługowych. Narzędzia mogą być zasilane z pomp spalinowych, elektrycznych lub ręcznych (np. w strefach zagrożonych wybuchem). Zasięg urządzenia można z łatwością zwiększyć wykorzystując dodatkowe przewody przedłużające o długości nawet do 50 m. Możliwa jest praca również pod wodą. Istnieje tylko jedna możliwość podłączenia urządzenia dzięki zastosowaniu szybkozłączy typu męskiego i żeńskiego.
Rozpieracze Rozpieracze są narzędziami hydraulicznymi zaprojektowanymi do rozpierania, ściskania i ciągnięcia w połączeniu z zespołem łańcuchów. Urządzenia są przystosowane przede wszystkim do działań ratowniczych. Dzięki tym urządzeniom osoby uwięzione w pojazdach na skutek wypadków komunikacyjnych mogą być bezpiecznie i szybko uwolnione. Wymienne końcówki (szczęki zaciskowe, tnące, łańcuchy) umożliwiają wykorzystanie narzędzi do zastosowań specjalnych np. wycinanie otworów w poszyciu wagonów, odciąganie kolumny kierownicy, otwieranie zablokowanych drzwi itp. Rozpieracze mogą być zasilane z pomp spalinowych, elektrycznych lub ręcznych (np. w strefach zagrożonych wybuchem). Istnieje tylko jedna możliwość podłączenia urządzenia. Zapewniają to szybkozłącza (końcówki typu męskiego i żeńskiego). Dzięki temu ratownik dokona tej operacji również nocą przy kompletnym braku oświetlenia.
Rozpieracze kolumnowe Rozpieracze kolumnowe to teleskopowe siłowniki skonstruowane do celów typowo ratowniczych. Mogą być też wykorzystywane do takich działań jak: roboty podziemne, podpieranie konstrukcji, elementów. Ich głównym zadaniem jest powiększenie rozmiarów otworów i szczelin wykonanych w pierwszej fazie działań narzędziami uniwersalnymi lub rozpieraczami, ponieważ posiadają one większy skok niż inne narzędzia ratownicze. Mogą być podłączone zarówno do pomp z napędem ręcznym jak i zasilanych silnikami spalinowymi. Dzięki temu możliwe jest ich wykorzystanie w strefach zagrożonych wybuchem. W działaniach ratowniczych rozpieracze kolumnowe stosowane są przeważnie do odpychania siedzeń lub przodu pojazdu, rozginania, prostowania zgniecionego nadwozia.
Więcej informacji na temat sprzętu ratownictwa
drogowego można znaleźć
tutaj |
Opracowanie
materiału Wojciech Figel - Liceum Profilowane Transportowe |