gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Utrata orientacji

 

Skrzyżowanie ulic:

Armii Krajowej – Gdańska – Jeździecka

 

Przy wyjeździe z Bydgoszczy w kierunku Gdańska zlokalizowane jest skrzyżowanie, na którym kierowcy tracą orientację. Gubią się w zasadach pierwszeństwa ustępując pierwszeństwa nie tym co trzeba.

Skrzyżowanie położone jest na przedłużeniu ul. Gdańskiej przy wyjeździe z Bydgoszczy. Utrata orientacji oraz “łamigłówka” zasad pierwszeństwa bierze się z nietypowej geometrii skrzyżowania oraz wyznaczonych tutaj kierunków i zakazu wykonywania niektórych manewrów.
Częstym manewrem wykonywanym przez kierowców jest jazda z ul. Armii Krajowej w lewo, w kierunku zachodnim. Pojazdem w pozycji 1 ustępujemy pierwszeństwa jadącym prosto i skręcającym w prawo od strony Gdańska. Po znalezieniu luki w strumieniu tych pojazdów wjeżdżamy w krótki odcinek łączący ul. Gdańską z ul. Armii Krajowej. Północna jezdnia tego odcinka posiada dwa pasy ruchu. Z prawego pasa można jechać prosto, a lewym do centrum miasta.

 

 

Łamigłówka pierwszeństwa

Z pozycji pojazdu 4 możemy jechać w kierunku Niemcza. Ponieważ jest to przejazd prosto przez skrzyżowanie, dlatego ustępujemy pierwszeństwa tylko jadącym ul. Gdańską – pojazdom A. Jadąc w lewo pojazdem 5, oprócz obowiązku ustąpienia pierwszeństwa pojazdom A przepuścić musimy jadący prosto z przeciwległego wlotu (pojazd w pozycji B). To, że na wlocie skrzyżowania dla pojazdu B ustawiony jest znak drogowy B-20 “Stop” dla zasad pierwszeństwa nie ma znaczenia. Jest tylko dodatkowy obowiązek zatrzymania się przed wjazdem na skrzyżowanie, co wynika ze słabej widoczności na tym wlocie.

Nadmierna prędkość

Do centrum miasta, od strony Gdańska miejscowi kierowcy najczęściej jadą pojazdem w pozycji A. Odcinek ten przejeżdżają z dużą prędkością, co sprawia, że w nagłych sytuacjach nie zawsze są w stanie prawidłowo zareagować. Na uwagę zasługuje wyjazd z ul. Jeździeckiej w prawo. Kierowca pojazdu C, po zatrzymaniu się i upewnieniu, że nie spowoduje zagrożenia wjeżdża na wydzielony prawy pas ruchu. Dopiero za przejściem dla pieszych może zmienić pas na środkowy.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” środa, 22 marca 2006

początek strony