gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Wypadki czy światła?

 

Szubińska – Gnieźnieńska – 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich

 

 

W tym roku nie będzie sygnalizacji na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Szubińskiej z ul. Gnieźnieńską. To już trzeci z kolei rok, gdy na modernizację tego skrzyżowania nie ma pieniędzy.

 

O skrzyżowaniu ul. Szubińskiej z ul. Gnieźnieńską i ul. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy pisaliśmy wielokrotnie. Wskazywaliśmy na występujące tutaj zagrożenia w ruchu drogowym i popełniane przez kierowców wykroczenia. Opisaliśmy trudne warunki pieszych, zwłaszcza na zachodnich przejściach, gdzie regularnie dochodzi do potrąceń pieszych. Najwyraźniej władze miasta nie widzą w tym nic złego, bo planowane wprowadzenie sygnalizacji świetlnej po raz kolejny przełożone zostanie na następny rok.

Niewidoczni piesi

          Z obserwacji zachowań kierowców i pieszych wynika, że na powstawanie znacznej części konfliktów ruchowych wpływ ma niedostosowana do panujących tutaj natężeń i niezmieniania od ponad trzydziestu lat organizacja ruchu i nieprawidłowa geometria skrzyżowania. Lokalizacja przystanku autobusowego na zachodnim wlocie skrzyżowania jest wbrew podstawowym wymogom bezpieczeństwa ruchu drogowego! Usytuowanie zatoki autobusowej bezpośrednio przed przejściem dla pieszych i przed skrzyżowaniem stwarza przesłanki do potrąceń pieszych. Piesi wchodzą na przejście zza autobusu, zaskakując jadących prawym pasem kierowców pojazdów 1 i 2.

           

 Nie omijaj, nie wyprzedzaj!

            Nie bez winy są kierowcy. Wykonują niebezpieczne manewry omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu (pojazdy 3 i 4).  Z kolei manewr wyprzedzania na przejściu wykonywany jest najczęściej na wschodnim przejściu północnej jezdni (pojazdy 6 i 7). Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie te wykroczenia są przy prędkości dużo większej niż dopuszczalna w obszarze zabudowanym 50 km/h. Zaobserwowaliśmy ponadto nieprawidłowe zachowania kierowców podczas wykonywania skrętu w lewo. Prawidłowy skręt w lewo wykonuje tylko kierowca pojazdu w pozycji C. Pojazdy A i B mogą jechać tylko w kierunku ul. Gnieźnieńskiej.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” środa, 17 maja 2006

początek strony