gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Nowy wiadukt


                         Węzeł Lotnisko
               

Od kilku miesięcy na południowym wylocie z miasta rysuje się nowy węzeł drogowy. W Bydgoszczy to pierwsza tej klasy drogowa budowla.

 

Węzeł drogowy “Lotnisko” powstaje za rządowe pieniądze i jest poza miejskimi funduszami. Budowany jest w ramach modernizacji drogi krajowej nr 5 w obrębie Bydgoszczy za 240 mln zł. Inwestycja obejmuje odcinek drogi od wylotu z miasta, przez Stryszek do Białych Błót z trzema węzłami drogowymi. Odcinek obwodnicy od Stryszka do obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w Białych Błotach już w przyszłym roku ma być dwujezdniowy o czterech pasach ruchu. Natomiast w tym roku jeszcze ma być oddany do ruchu pierwszy etap węzła w Stryszku.

- Budowa drogi expresowej S5 w obrębie Bydgoszczy wykonywana jest w dwóch etapach – mówi z-ca dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Bydgoszczy Zdzisław Glonek. – Pierwszy za 80 mln zł obejmuje węzeł Lotnisko, dwujezdniowy odcinek drogi od rogatek miasta do Stryszka oraz węzeł drogowy w Stryszku. W drugim etapie, który rozpocznie się w przyszłym roku powstanie węzeł autostradowy w Białych Błotach i dwujezdniowa droga expresowa na odcinku obecnej obwodnicy – wyjaśnia.

Wcześniej o prawie dwa miesiące do planowanego na 3 grudnia, ma już być oddany do ruchu “Węzeł Lotnisko”. Jest to porozumienie bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wykonawcą - firmą Budimex-Dromex. Zatem już w październiku jadąc z lotniska do centrum miasta nie będziemy czekać długiej w kolejce na światłach, tylko bezkolizyjnie wyjeżdżać zachowując płynność ruchu.

 

Płynnie i bez świateł

Na rysunku przedstawiony jest układ dróg i kierunki ruchu na jezdniach autostradowego węzła. Z Bydgoszczy w kierunku lotniska pojedziemy wyłączając się prawym pasem przed wiaduktem nowym odcinkiem jezdni jednokierunkowej do skrzyżowania (1). Od strony Inowrocławia do Portu Lotniczego pojedziemy zjeżdżając na prawy pas, łącznicą przy zbiorniku wody deszczowej na wiadukt i dalej górą do lotniska. W kierunku odwrotnym z lotniska do centrum miasta pojedziemy wiaduktem, a następnie łącznicą w dół do odcinka przeplatania przed ul. Wąbrzeską i dalej na ul. Kujawską. W kierunku Inowrocławia na skrzyżowaniu 1 w prawo i dalej pasem włączania na drogę expresową.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail
: mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” czwartek, 24 sierpnia 2006

początek strony