gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Spełnia się obietnica...


Spełnia się obietnica skrzyżowania i przejścia
Po wielu interwencjach Expressu kolejne niebezpieczne przejście zniknie z mapy miasta

Za sprawą “Expressu Bydgoskiego” na bardzo niebezpieczne skrzyżowanie i przejście dla pieszych przy ul. Nad Torem weszli drogowcy. Nareszcie mieszkańcy Czyżkówka nie będą czuli zagrożenia przechodząc przez tą ruchliwą ulicę.


Nowe skrzyżowanie wybudowane zostało w 2002 roku. Niestety jego kształt oraz przyjęta organizacja ruchu ma wiele wad, stąd regularnie dochodzi tutaj do poważnych w skutkach wypadków drogowych.
- Podstawowym celem przebudowy skrzyżowania i przejścia dla pieszych jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego i zmniejszenie prędkości pojazdów jadących ul. Nad Torem w kierunku Koszalina – mówi dyr. Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Marek Kowalczyk. - Uzyskamy to przez zwężenie jezdni z trzech do dwóch pasów ruchu dwukierunkowej ulicy. Od południowej strony w miejscu środkowego pasa ruchu powstanie wyspa azylowa, która umożliwi pieszym na dwuetapowe przekraczanie jezdni. Ponadto linie zatrzymań na zachodnim wlocie podporządkowanym będą tak usytuowane że zdecydowanie poprawi się widoczność – dodaje.

Na rysunku przedstawiona jest nowa organizacja ruchu, na odcinku drogi krajowej nr 25. Zwężenie jezdni z dwóch do jednego pasa ruchu nastąpi przy końcu pasa dzielącego jezdnie ul. Nad Torem. Przejścia dla pieszych wyposażone będą w znaki drogowe z żółtym sygnałem ostrzegawczym. Na uwagę zasługuje wyłączenie z ruchu znakami poziomymi znacznej powierzchni jezdni. Nareszcie kierowcy pojazdu w pozycji 3 (rysunek szczegółowy A) nie będzie ograniczał widoczności skręcający w prawo samochód 5. Niestety, pomimo tej modernizacji problemy z widocznością nadal mieć będą skręcający w lewo kierowcy pojazdu w pozycji 4. Jest to wynikiem niezgodnego z obowiązującymi przepisami wyokrąglenia dużym promieniem odcinka jezdni.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” środa, 14 września 2006

początek strony