gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Będzie nowa ulica


Focus Park - ulica Sieńki
 

Na ul. ks. Sieńki ruch drogowy odbywa się ze znacznymi ograniczeniami. Jest to początek przebudowy układu komunikacyjnego pod centrum handlowo-rozrywkowe Focus Park.

 

Zakres prac jest duży. Obejmuje aż cztery skrzyżowania i w znacznej części cztery ulice. Całkowicie przebudowane będzie skrzyżowanie ul. Jagiellońskiej z ul. Piotrowskiego. Niewydolne skrzyżowanie ul. Ogińskiego z ul. Moniuszki i Sieńki zostanie poszerzone i wyposażone w nową sygnalizacją świetlną - rysunek A. Także na rondzie Ossolińskich będą zmiany - niestety kosmetyczne. Z ul. Markwarta prosto wyznaczone zostaną dwa pasy ruchu. Na wschodnim wylocie skrzyżowania ma być złagodzony łuk. Z projektu budowlanego wynika, że zlokalizowane w bardzo niebezpiecznym miejscu i niewidoczne z dostatecznej odległości przejście dla pieszych nadal częściowo prowadzić będzie przez zatokę autobusową.

Wjazdy i wyjazdy

Po modernizacji na ulicy ks. Sieńki wybudowany będzie dojazd do Focus Park – rysunek B. Sterowane sygnalizacją wjazdy i wyjazdy z parkingu zapewne ułatwią ruch do centrum rozrywki i handlu. Jednak nie pozostanie to bez wpływu na płynność ruchu i przepustowość ronda Ossolińskich. Na bardzo krótkim odcinku planuje się dwie sygnalizacje, przejście dla pieszych, zatokę autobusową oraz wydzielony pas dla skręcających w lewo na północnej jezdni. To wszystko sprawi manewrowanie pojazdami przy niewielkiej prędkości. Po otwarciu Fokus Park może się okazać, że dotychczas w miarę przejezdna ul. Markwarta będzie zatkana wolno przesuwającą się kolejką już od ul. 3 Maja. Natomiast wjazd na rondo z ual. Ossolińskich i ul. Piotrowskiego będzie graniczyć z cudem. Te prognozy wynikają z pozostawienia niedostosowanego do obecnych wymogów bezpieczeństwa ruchu drogowego ronda sprzed pięćdziesięciu lat.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” środa, 27 września 2006

początek strony