gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Poprawki kierunków ruchu na objeździe


Wojska Polskiego - Ujejskiego
 

Na skrzyżowaniu ul. Wojska Polskiego z ul. Ujejskiego wprowadzono nową organizację ruchu. Niestety większość kierowców o tym nie wie i stoi w kilkusetmetrowej kolejce.Zamknięty odcinek al. Jana Pawła II od ul. Glinki do ul. Kujawskiej sprawił, że objazd krajowej piątki skierowano na ul. Ujejskiego, Wojska Polskiego do ul. Kujawskiej. Od tego czasu przez cały dzień tworzą się korki na odcinku ul. Ujejskiego i na wschodnim wlocie ronda Kujawskiego. By temu zaradzić drogowcy wprowadzili żółtymi znakami i znakiem F-10 “kierunki na pasach ruchu” zmiany. Niestety kierowcy chcąc jechać zgodnie z objazdem ustawiają się “po staremu” tylko na prawym pasie.

 

Lewy wolny a dwa w prawo

Ulica Ujejskiego, na odcinku od al. Jana Pawła II do ul. Wojska Polskiego posiada dwa pasy ruchu. Niestety, zdecydowana większość kierowców korzysta z pasa prawego, który z reguły jest zablokowany. Zaobserwowaliśmy, że w wolno przesuwającej się kolejce oprócz “tirów” są pojazdy z miejscową rejestracją. Najwyraźniej kierowcy nie wiedzą o usprawnieniu ruchu na wschodnim wlocie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i dlatego nie korzystają z lewego pasa. Obecnie z ul. Ujejskiego w kierunku ronda Kujawskiego można jechać dwoma pasami ruchu - pojazdami 1 i 2. Natomiast w kierunku Wzgórza Wolności, Wyżyn i Kapuścisk tylko z pasa lewego - pojazd w pozycji 3.

Nieczytelne zmiany

“Express” szukał przyczyn opisanych zachowań kierowców. Okazuje się, że powodem jest mało czytelne oznakowanie. Znak F-10 “kierunki na pasach ruchu” jest ustawiony zgodnie z przepisami ale zasłonięty przez stojące pojazdy. Natomiast malowane na jezdni żółte znaki są tylko przed samym skrzyżowaniem i nie dają żadnej informacji. Widać żółte skreślenia, z których trudno zorientować się jak jechać. Uwagę tą kierujemy do Zarządu Dróg.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: mirosław.tomacki@wp.pl
"Express Bydgoski” czwartek, 16 listopada 2006

początek strony