gora

Bezpieczeństwo

Artykuł publikujemy za zgodą autora

 

Prezydencki priorytet z NATO-wską siedzibą


                   Szubińska  - Piękna - Nowopiękna
 

Przebudowa skrzyżowania, czy montaż sygnalizacji trwa najczęściej półtora roku procedur z robotami drogowymi. Tym razem w pół roku projekt, przetarg i oddanie inwestycji do ruchu, bo pieczę trzyma ratusz.


Pośpiech przy planowanej przebudowie skrzyżowania ul. Szubińskiej z ul. Piękną związany jest ze zobowiązaniami miasta wobec wojska. Przy ul. Szubińskiej budowany jest ośrodek szkolenia NATO, który w maju tego roku ma być podłączony bezpośrednio do drogi głównej. Ponadto powstanie nowa droga, która połączy ulicę Szubińską z ul. Wysoką.

– Inwestycja finansowana jest z budżetu i kosztuje miasto 4 mln zł. – mówi rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy Bogumił Grenz.

- Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na realizację projektu. Na czas prowadzonych robót drogowych będą tylko ograniczenia w ruchu, bowiem nie przewidujemy zamknięcia którejkolwiek z ulic. Zakończenie przebudowy skrzyżowania ul. Szubińskiej z ul. Piękną i Nowopiękną ma nastąpić pod koniec maja tego roku.

Wyspy, wysepki, kanały, kanaliki

Express dotarł do opracowanego projektu skrzyżowania. Wynika z niego, że skręty w lewo z ul. Szubińskiej odbywać się będą przy kierunkowym sygnalizatorze, a więc w bezkolizyjnej fazie ruchu. Niestety uwagę zwraca, aż pięć wysepek kanalizujących ruch pojazdów, w tym trzy wyspy trójkątne. Jeżeli, jeszcze doliczy się wyspy – pasy dzielące jezdnie, to projekt bardziej przypomina labirynt niż skrzyżowanie. Po co projektuje się tak skanalizowane skrzyżowanie, jeżeli ma być zamontowana sygnalizacja świetlna? Nie dość, że przepustowość skrzyżowania ogranicza działanie świateł, to projektant dodatkowo optycznie zwęził jezdnie, w miejscach, gdzie kierowcy wykonują skręty! Nam, nowe skrzyżowanie bardzo kojarzy się z labiryntem sztuki projektowej przy ul. Rycerskiej i Zygmunta Augusta, który wielokrotnie opisywaliśmy wskazując na popełnione tam błędy.
 

 

Mirosław Tomacki
e-mail: m.tomacki@express.bydgoski.pl
"Auto moto” czwartek, 17 stycznia 2008

początek strony