.

Wycieczka
do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

 


         Sprawozdanie z wycieczki do Warszawy i Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej

   Na wycieczkę do Warszawy pojechaliśmy 7.10.2010r.  Pojechali na nią uczniowie klasy 1CT z wychowawcą  panem prof. Piotrem Gryczką oraz inni uczniowie wraz z Dyrekcją naszej szkoły. Celem naszej podróży było wejście i obejrzenie Parlamentu Rzeczpospolitej Polskiej, a więc najwyższych organów władzy ustawodawczej w naszym kraju.

   Uczniowie mogli ponarzekać na wczesną pobudkę, ponieważ zbiórka przed szkoła ustalona była na godzinę 4:20... Jednakże uczniowie jak i Pan kierowca Lech Siwiński z firmy przewozowej LECH-TUR okazali sie punktualni, dzięki czemu wyjazd rozpoczął się bez jakiegokolwiek opóźnienia i problemów. Pan kierowca jechał bardzo ostrożnie, a atmosfera w autokarze była przyjemna. Podczas postoju na parkingu stacji benzynowej nasi "Samochodziarze" od razu zauważyli opuszczonego Golfa II, wiec dla niektórych zajrzenie w niego w przysłowiową każdą dziurkę było ważniejsze od zakupu prowiantu na dalszą podróż.

Im bardziej zbliżaliśmy sie do naszej stolicy tym droga stawała się trudniejsza. Przed samą Warszawą rozpoczęły sie korki i brak kultury polskich kierowców. Całej podróży towarzyszyła jednak wielka ciekawość tych szczególnych miejsc naszej Ojczyzny, oraz poczucie wyróżnienia, iż to właśnie my tam jedziemy. Jeszcze w autokarze uczniowie zostali zapoznani poprzez wykład i pogadankę czym jest Sejm i jak należy sie tam zachować. Po przekroczeniu granic tego pięknego miasta p. prof. Ireneusz Kulczyk znający dobrze miasto opowiadał o miejscach, które mijaliśmy jadąc Wisłostradą w drodze na ulicę Wiejską.
Po dotarciu na miejsce jak najszybciej chcieliśmy dostać się do celu naszej podróży, ale wtedy okazało się, że trzeba wykazać się cierpliwością, albowiem goście tacy jak my mają osobne wejście i trzeba było troszkę poczekać na ochronę Sejmu, która nas tam wpuściła. Po załatwieniu wszystkich formalności tzn.  przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, wreszcie dostaliśmy się do sali dla gości gdzie przywitała nas sympatyczna pani przewodnik. Opowiadała nam o historii i powstawaniu tego miejsca. Otrzymaliśmy dwutygodnik parlamentarny pt. „Kronika Sejmowa" oraz kserokopię z nazwiskami posłów aktualnej kadencji z zaznaczeniem ich miejsc na sali posiedzeń Sejmu. Była to dla nas cenna pamiątka. Następnie udaliśmy sie na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II - Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo do wiadomości telewizyjnych. W podniosłej atmosferze tej chwili p. prof. Kulczyk zrobił wiele pamiątkowych zdjęć. Ucieszyliśmy się, kiedy do naszej grupy przyszła Pani przewodnik, która dalej zaprowadziła nas do miejsca na parlamentarnym korytarzu, gdzie widniała pamiątkowa tablica. To właśnie na tym korytarzu dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić  z nimi wywiad. Dowiedzieliśmy się , ze w całym Gmachu Parlamentu w bardzo wielu miejscach są ekrany telewizyjne, na których można oglądać aktualne wydarzenia z posiedzeń, konferencje i inne ważne spotkania z politykami. Inną ciekawostką była wiadomość, że posłowie i senatorowie muszą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu, w pracach komisji, jeśli zaś ten obowiązek zostanie naruszony, są na nich nakładane  kary w postaci wysokiej grzywny. Bardzo chcieliśmy odwiedzić inne miejsce w tym pięknym budynku, lecz trwały obrady i nie mogliśmy nic więcej zwiedzić. Nie udało się również zobaczyć miejsca spożywania posiłków przez polityków, gdzie liczyliśmy na spotkanie z nimi, ponieważ zabrakło już na to czasu.  Pełni wrażeń opuściliśmy Gmach Parlamentu i  udaliśmy sie z powrotem do autokaru, aby udać się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce było naprawdę wspaniałe, rzeczy o których się dowiedzieliśmy z pewnością zostaną w naszej pamięci. Za niewielką opłatą biletową udało sie dostać do mini kina w muzeum na projekcję trójwymiarową przedstawiającą widok Warszawy z lotu samolotem po zakończeniu Powstania Warszawskiego.

   Na zakończenie naszej wizyty w Warszawie spacerem obeszliśmy Stare Miasto, podziwiając Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do autokaru, aby dotrzeć do Bydgoszczy. Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni  organizatorom tej wycieczki do tak szczególnego miejsca, gdzie zapewne nigdy byśmy sami nie dotarli. Swoimi przeżyciami i wiadomościami podzieliliśmy się z innymi, sami zaś wzbogaciliśmy swoją wiedzę i doświadczenie.
Bardzo dziękujemy.

 

Komentarz: Paweł Strażyński – klasa 1ct (2010/2011)