.

Bridgestone Poznań
20.06.2013

 

Uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy od kilku lat biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Techniki Samochodowej. Organizatorami tej olimpiady są: Redakcja Auto Moto Serwisu oraz Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. Olimpiada odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Półfinały corocznie odbywają się w Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej. Finał Olimpiady w tym roku odbył się w siedzibie firmy BOSCH w Warszawie. Nasi uczniowie – Dariusz Mrozik i Mateusz Skrzeszewski zostali finalistami tego konkursu, a dzięki zgromadzonej punktacji z półfinału i finału, Zespół Szkół Samochodowych w Bydgoszczy – szkoła, którą reprezentowali – zdobyła zaszczytny tytuł Samochodowej Szkoły Roku 2013. Warto nadmienić, że w tej Olimpiadzie odnosimy kolejny sukces, bowiem w 2007 roku nasz uczeń Wojciech Jaszczak został zwycięzcą rywalizacji,
a szkoła została Samochodową Szkołą Roku 2007.
Jedną z nagród dla szkoły była wizyta uczniów w fabryce opon firmy Bridgestone w Poznaniu. Zanim dojechaliśmy do fabryki, po drodze zatrzymaliśmy się w Gnieźnie, gdzie w bardzo przyspieszonym tempie obejrzeliśmy Katedrę. Potem już droga wiodła do Poznania. Krótki spacer po poznańskiej Starówce, a potem już tylko sprawy zawodowe. Finaliści wraz z opiekunami i kolegami ze swojej klasy mieli fantastyczną okazję zapoznania się z technologią produkcji jednych z najlepszych na świecie opon do samochodów osobowych. Produkowanych w Polsce, bo Polak potrafi !!!
Zostaliśmy przyjęci w fabryce jak królowie. Wstępna informacja dotycząca historii i współczesności fabryki pozwoliła zrozumieć ogrom inwestycji firmy w Polsce. Inwestycji, która daje miejsca pracy dla blisko 1600 pracowników. Zwiedzaliśmy linię produkcji ogumienia w dwóch grupach prowadzonych przez przewodników w towarzystwie ratowników. Uczniowie byli żywotnie zainteresowani przebiegiem procesu technologicznego i porównywali swoją teoretycznie nabytą wiedzę z rzeczywistością. Szczególne zainteresowanie wzbudziła logistyka firmy oraz doskonale zorganizowany i zautomatyzowany magazyn gotowych wyrobów.
Za trudne i uciążliwe miejsce pracy nasi uczniowie uznali działy: wulkanizacji – ze względu na pracę w wysokiej temperaturze, kontroli końcowej wyrobu – ze względu na ciągłość produkcji i stojącą pracę, a także dział załadunku gotowych wyrobów na pojazdy odbiorców. Wrażenie zrobił również ogrom hal produkcyjnych i magazynu gotowych wyrobów.
Po zwiedzeniu linii produkcyjnej uczniowie mieli okazję spotkać się z przedstawicielami kierownictwa i kontroli jakości, gdzie na licznie zadawane pytania z dziedzin technicznych, organizacyjnych i marketingowych otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Zwrócili również uwagę na wielką życzliwość gospodarzy.
Przyjęcie zakończone obiadem postawiło przysłowiową wisienkę na torcie.

W tym miejscu wszyscy uczestnicy wycieczki bardzo dziękują za super gościnę Dyrekcji firmy Bridgestone, szczególnie zaś organizatorom wizyty, paniom: Kamili Łukowicz (Warszawa), Joannie Michalak (Poznań) , Beacie Kielin (Warszawa), Karolinie Stabryło (Poznań) oraz panom: Pawłowi Nowaczykowi i Michałowi Skrzypczakowi (Poznań).

 

 

opracowanie: mgr inż. Ireneusz Kulczyk
 

początek strony