.

    Pielgrzymka maturzystów

 

 
Jasna Góra 2014
 

Dnia 7 marca 2014 roku, 21 maturzystów Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy, z klas: IV AT; IV BT i IV ET, uczestniczyło w pierwszej autokarowej Pielgrzymce na Jasną Górę. W gronie opiekunów znaleźli się wychowawcy klas maturalnych: prof. Anna Zielińska, prof. Arkadiusz Konarzewski. Nad logistycznym i duchowym przebiegiem wyjazdu czuwał katecheta klas maturalnych - ks. Maciej Kuczak.

    Godzina wyjazdu - 6.15 rano nie okazała się szczególnym wyzwaniem dla naszej grupy. Wszyscy zameldowali się pod Bazyliką Św. Wincentego a Paulo o czasie. Mimo wczesnej godziny i komfortowej jazdy autokarem firmy "Arko - Tourist", senność nie ogarnęła większości uczestników wyjazdu, a ogólna atmosfera radości, udzielała się w autokarze wszystkim pielgrzymom. Z pewnością przyczyną takiego stanu rzeczy, była perspektywa pomodlenia się przed cudownym Obrazem Jasnogórskiej Pani, ale też - czego nie da się ukryć - i obecność sześciu koleżanek z Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy, które  także w tym roku, będą  zdawały egzaminy maturalne.

    Po pięciu godzinach dojechaliśmy szczęśliwie do Częstochowy. Dobrego nastroju nie zakłóciła nawet nieoczekiwana korekta planu pielgrzymki z przyczyn "odgórnych", której trzeba było dokonać zaraz po wyjściu z autokaru. Rześkim krokiem udaliśmy się najpierw na "postny" posiłek w Domu Pielgrzyma, bo i pokutny czas Wielkiego Postu temu sprzyjał, a następnie w całkiem przystępnych cenach, dokonaliśmy w jednej z hurtowni dewocjonaliów, zakupu pamiątek i prezentów pielgrzymkowych.

   O godzinie 13.15 zgromadziliśmy się całą grupą w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej, po czym zajęliśmy miejsca w prezbiterium, przed samym cudownym Obrazem. Bicie serca i może nawet dreszcz emocji, pojawiły się u każdego z nas, bo to miejsce szczególne i jedyne w swoim rodzaju. O godzinie 13.30, w podniosłej atmosferze hejnału jasnogórskiego nastąpiło odsłonięcie cudownego Obrazu, co wprowadziło wszystkich nas w atmosferę Eucharystii. Mszy Świętej w intencjach maturzystów przewodniczył ks. Maciek. W wygłoszonym przez niego kazaniu było i o nawróceniu, i o potrzebie zwyciężania i o.... potrzebie cudu w życiu każdego człowieka, w którym bierze udział nie tylko sam Bóg, ale i wiara konkretnego człowieka.

   Po zakończonej Mszy Św. chętni postanowili zwiedzić muzeum 600-lecia Jasnej Góry, a niektórzy w duchu pokuty i nawrócenia skorzystali z łaski sakramentu Spowiedzi Św. w tym świętym miejscu.

   Nasz krótki pobyt dobiegał końca. Uwieczniliśmy go na paru wspólnych, wesołych fotografiach, bo po modlitwie u stóp Jasnogórskiej Pani nie można być smutnym.

    Każdy z nas otrzymał w tym świętym miejscu od Boga jakiś dar, który będzie mu towarzyszył dalej. Niech łaska cudu nie opuszcza naszych maturzystów w czasie majowych, intelektualnych zmagań!!! Co daj Boże! Amen.

 

 

Opracowanie: Ks. Maciej Kuczak
 

 

opracowanie strony: IK

początek strony