.

    Spalarnia odpadów Bydgoszcz

Odwiedziny

 

   

W dniu 19.12.2018 klasa 1dT wzięła udział w wycieczce ekologicznej do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”. Więcej o kampanii dowiecie się TUTAJ.

Na początek definicja: Termiczne przekształcanie odpadów - proces utleniania gazowych, ciekłych lub stałych odpadów, przebiegający w wysokiej temperaturze (powyżej 600°C), przekształcają je w gazy, substancje ciekłe oraz pozostałości stałe. Powstające spaliny mogą być uwalniane do atmosfery (z odzyskiem lub bez odzysku ciepła oraz z oczyszczaniem lub nie), a powstały żużel lub popiół składowane są na składowiskach. Głównymi urządzeniami technologicznymi stosowanymi do termicznego przekształcania odpadów są: piece obrotowe, piece wielokomorowe oraz piece fluidalne. Pozostałości po termicznym przekształcaniu odpadów mogą być czasem uznawane za odpady niebezpieczne. Termiczne przekształcanie odpadów może odbywać się na lądzie lub na morzu. Energia cieplna wydzielająca się podczas procesu spalania może, lub nie, być wykorzystana do wytwarzania pary, gorącej wody lub energii elektrycznej.


Uczniowie mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem instalację spalania śmieci i odzyskiwania energii elektrycznej oraz cieplnej  oraz obejrzeć prezentację multimedialną na temat segregacji odpadów oraz procesów technologicznych. Zostaliśmy ubrani w specjalne kamizelki odblaskowe i kaski, bo zagrożenie nie zasypia. Po takiej wycieczce nasze spojrzenie na odpady, na które potocznie mówimy śmieci nieco się zmieniło. Okazuje się bowiem, że śmieci można bezpiecznie zagospodarować uzyskując sporą ilość energii cieplnej i elektrycznej, a produkty spalania przeprowadzonego we właściwy sposób wcale nie muszą pogłębiać zanieczyszczenia powietrza i tworzyć tzw. smogu.
W Europie Zachodniej spalarnie śmieci funkcjonują od wielu lat, natomiast w Polsce jest to jeszcze temat mało rozpowszechniony. Tym bardziej więc mamy powody do zadowolenia i dumy, że Bydgoszcz jest jednym z niewielu miast w Polsce posiadającym taki zakład.
Zapraszamy do zajrzenia na strony internetowe zalinkowane powyżej.

Spalarnie śmieci nie muszą być wyłącznie brzydkimi architektonicznie obiektami przemysłowymi. Projektanci czasem zwracają uwagę na artystyczną formę takiego obiektu. Przykładem jest tu spalarnia Spittelau we Wiedniu, która wygląda nie nowocześnie, a bajkowo. Obiekt powstał w 1971 roku, ale swój obecny wygląd zawdzięcza pożarowi w 1987 roku, po którym elewacje pomalował Friedensreich Hundertwasser, który był wszechstronnym artystą i aktywistą ochrony środowiska.


spalarnia Spittelau we Wiedniu

Poniżej kilka zdjęć z naszej wycieczki do bydgoskiej spalarni śmieci.

    

  

 

***********************************************************************************************************************************
 

Wycieczkę dla uczniów klasy wioślarskiej Zespołu Szkół Samochodowych wspólnie zorganizowali:


Działacze Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego

oraz
mgr Tomasz Ormiński
trener i nauczyciel wychowania fizycznego

 

***********************************************************************************************************************************


 

 
Komentarz: Tomasz Ormiński, Ireneusz Kulczyk   Zdjęcia: Tomasz Ormiński
Opracowanie strony: IK

początek strony