Ob_001.JPG
Ob_002.JPG
Oni też jadą do Ettal i Oberammengau
 

Ettal. Pomiędzy Ammer i Loisachtal leży na wysokości około 870 metrów, w roku 1330 założony został klasztor przez Ludwiga Bawarskiego Benedyktyńskiego Ettala. Ettal jest słusznie uważany za jedną z atrakcji bawarskiej architektury z imponującym i unikalnym kompleksem klasztornym. Potężna bazylika, wspaniała zakrystia rokokowa i skarby biblioteki klasztornej przyciągają tysiące turystów każdego roku. Warto również zobaczyć dawne „mieszkanie książęce” klasztoru z XVIII wieku, pokój Dresdner, nazwany tak na cześć frontu Drezna z Łabą, jak to było w połowie XVIII wieku, oraz Salę Chińską - jasny, wypełniony światłem pokój , która prawdopodobnie służyła jako festiwal i sala konferencyjna dla „wysokich gości”.
Dziś w klasztorze znajduje się ponad 30 mnichów z zakonu benedyktynów, szkoła benedyktyńska, szkoła z internatem Ettal i różne Klosterberiebe.
Zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem odbywa się po wcześniejszym uzgodnieniu.

Ob_003.JPG Ob_004.JPG Ob_005.JPG Ob_006.jpg
Ob_007.jpg
Ob_008.jpg
Ob_009.jpg
Ob_010.jpg

Oberammergau to niewielka miejscowość w południowej Bawarii w powiecie Garmisch-Partenkirchen, 90 km na południe od Monachium, słynie z misteriów pasyjnych odgrywanych przez mieszkańców. Tradycja Passionsspiele trwa tu nieprzerwanie ponad 380 lat.

W ciągu stuleci przez wioskę przewinęły się miliony widzów i turystów z całego świata. Byli wśród nich Ludwik Bawarski, król Anglii Edward VII, John D. Rockefeller, Thomas Edison, Jan Christian Andersen, Henry Ford, prezydent Eisenhower, kanclerz Adenauer, kardynał Ratzinger i wiele jeszcze innych znakomitości. Ale też Adolf Hitler.

Czarna Śmierć pokonana
Wszystko zaczęło się podczas wojny trzydziestoletniej. Szwedzi pustoszyli kraj, a na domiar złego w 1633 r. wybuchła epidemia dżumy. Kiedy Czarna Śmierć skosiła w Oberammergau 80 mieszkańców, starszyzna wioski złożyła ślubowanie: jeśli Bóg ocali pozostałych, będą wystawiać Grę o Męczeństwie, Śmierci i Zmartwychwstaniu Pańskim co dziesięć lat. Wtedy, jak głosi legenda, epidemia wygasła. W 1634 dali pierwsze przedstawienie, a rok później zdecydowali, że misteria będą się odbywały w „pełnych” latach, zakończonych zerem, a więc w 1680, 1690 itd. I tak jest do dziś, najbliższa edycja przypada w 2020 roku.

Dekret o włosach
To gigantyczne przedsięwzięcie: spośród 5200 mieszkańców aż połowa występuje w misterium – ale tylko ci, którzy urodzili się w Oberammergau albo mieszkają tu co najmniej 20 lat, a przy tym cieszą się dobrą opinią. Pierwsze przedstawienia odbywały się na cmentarzu, dziś na scenie monumentalnego Passionstheater z widownią na 4800 miejsc.
W teatrze za kulisami stoi tablica, do której przytwierdzane są obwieszczenia, m.in. ?Dekret o włosach? z 1999 roku. Głosi on, że począwszy od Wielkiej Środy mężczyźni biorący udział w przedstawieniu mają zapuścić włosy i przestać się golić. Muszą nabrać biblijnego wyglądu. Chyba że ktoś jest Rzymianinem. Dekret dotyczy także służb mundurowych, więc po kilku miesiącach policjanci z Oberammergau wyglądają jak hipisi w drodze do Woodstock. Grają pięć razy w tygodniu, od połowy maja do października – wcale nie w Wielkim Tygodniu! I nikt w tym czasie nie bierze urlopu, ani nie zwalnia się z pracy.

Malowany Dom Piłata
Spacer po wsi zaczyna się w Domu Piłata. Ściany XVIII-wiecznego budynku pokrywają wspaniałe freski – dzieło mistrza Franza Serapha Zwinka. Z tego także słynie Oberammergau: ze swoich Luftmalerei, kolorowych fresków na ścianach domów. Często to malarstwo iluzjonistyczne: domalowane okna, balkony, galeryjki, kolumny, czasem nawet cień na ścianie. Wspaniale prezentuje się Dom Judasza cały w bladoróżowych aniołach i świętych pańskich. Skąd nazwa? Musiał tu kiedyś mieszkać człowiek wcielający się w Iskariotę.
W Domu Piłata mieści się pracownia miejscowych artystów, warsztaty i sklep. Można kupić drewniane krucyfiksy, madonny, szopki i pajacyki. Są też, haftowane artystycznie w szarotki, Hosentreger – szelki do skórzanych bawarskich spodni. Dla turystów, którzy zatrzymają się w wiosce na dłużej, przewidziano specjalną atrakcję: pięciodniowe kursy podstaw snycerstwa.

Ob_011.JPG
Ob_012.JPG
Ob_013.JPG
Ob_014.JPG
Ob_015.JPG
Ob_016.JPG
Ob_017.JPG
Ob_018.JPG
Ob_019.JPG
Ob_020.JPG
Ob_021.JPG
Ob_022.JPG
Tradycja Passionsspiele trwa tu nieprzerwanie ponad 380 lat. W ciągu stuleci przez wioskę przewinęły się miliony widzów i turystów z całego świata.
 
Ob_023.jpg
Ob_024.jpg
 

Foto: Ireneusz Kulczyk, Elżbieta Sawicka (www.krajoznawcy.info.pl)