Kościół pielgrzymkowy pod wezwaniem Biczowanego Zbawiciela w Wies („Wallfahrtskirche zum Gegeißelten Heiland auf der Wies”), bo tak brzmi jego pełna nazwa,
u stóp Alp uchodzi za doskonałe dzieło bawarskiego rokoko. Rocznie przybywa tutaj około miliona zwiedzających – by zobaczyć, podziwiać, modlić się, uczestniczyć w nabożeństwach, a latem także, by wysłuchać koncertów, ale również, być może przede wszystkim, by znaleźć chwilę na refleksję.

Statua „biczowanego Zbawiciela” została wykonana w 1730 roku do celów pielgrzymkowych, jednak wkrótce trafiła na strych. W 1738 roku chłopka Maria Lory, po tym, jak przyniosła figurę ze strychu, zauważyła na niej łzy i krople krwi. Wieść o tym szybko się rozeszła, przybywało coraz więcej pielgrzymów, a zbudowana w 1740 roku kaplica polowa przestała wystarczać. Wmurowanie kamienia węgielnego pod obecny kościół miało miejsce w 1746 roku. Za wykonanie tego rokokowego dzieła odpowiedzialni byli bracia z pobliskiej miejscowości Wessobrunn. Obraz w ołtarzu został wykonany przez monachijskiego malarza nadwornego Balthasara Augusta Albrechta, figury czterech zachodnich ojców Kościoła – Hieronima, Ambrożego, Augustyna i Grzegorza Wielkiego – są dziełem rzeźbiarza z Tyrolu Antona Sturma. Pełne przepychu zdobienia sztukateryjne Dominuksa Zimmermanna i malowidła sufitowe autorstwa jego brata Johanna Baptisty Zimmermanna, nadwornego malarza księcia bawarskiego, tworzą pogodną i lekką dekoracje, o niedoścignionych bogactwie i subtelności. Strojne, pozłacane girlandy sztukateryjne i słynny na cały świat malunek sufitowy w kaplicy kościelnej, wymyślny fresk Trompe-l’œil, to majstersztyki ludzkiej kreatywności i wspaniałe świadectwo głębokiej pobożności. Mistrz budowlany Dominikus Zimmermann pozostał w Wieskirche w Bawarii aż do śmierci, rezydując w zbudowanym przez siebie bezpośrednio przy kościele domu, w którym dziś znajduje się gospoda.

źródło: www.germany.travel

 

W_001.JPG
W_002.jpg
W_003.jpg
W_004.JPG
W_005.JPG
W_006.JPG
W_007.JPG
W_008.JPG
W_009.jpg
W_010.JPG
W_011.JPG
W_012.JPG
W_013.JPG
W_014.JPG
W_015.JPG
W_016.jpg

Foto:
Ireneusz Kulczyk
Bartosz Ściesiński
wujek Google