gora

Wycieczka klasy 3ATg do Wrocławia

Odwiedziny

 

 

 

26 kwietnia 2022 r. wyruszyliśmy pociągiem do Wrocławia. Miasto przywitało nas odnowionym budynkiem Dworca Głównego. Z pewnością jest to perełka architektoniczna.  Po zakwaterowaniu w Hotelu Polonia, który znajduje się w samym Centrum Wrocławia, naprzeciw Teatru Capitol, wyruszyliśmy na miasto. Pierwszym punktem na naszej trasie było zwiedzanie cmentarza żydowskiego, na którym znajdują się groby wielu wrocławskich znakomitości, lekarzy, naukowców, działaczy społecznych, artystów. Miejsce to świadczy o zamożności wrocławskich Żydów i stanowi niesamowitą enklawę historii pomiędzy współczesnymi wieżowcami, zatopioną w zieleni. Wygląd nagrobków i grobowców uległ z biegiem lat stopniowym przemianom – od tradycyjnych, gęsto stawianych macew, aż po odważne w formie i monumentalne, rodzinne pomniki nagrobne. W tych ostatnich widać wpływy architektury niemal wszystkich okresów: od starożytności przez średniowiecze i secesję, aż do modernizmu. Bogata jest także zastosowana symbolika, zarówno świecka, jak i religijna.

   
Stary cmentarz Żydowski
 


Następnie szybkim spacerem przeszliśmy do Sky Tower, najwyższego budynku  we Wrocławiu, w którym mieszczą się: apartamenty, biura, galeria handlowa i „Kolejkowo”, czyli wielka makieta Wrocławia i okolic, po której poruszają się kolejki i samochodziki. Zadziwiła nas wielka dbałość o odzwierciedlenie szczegółów budynków, ulic,  czy miniaturowych postaci. Zwiedzających rozśmieszyły różne scenki rodzajowe, poukrywane przez autorów na makiecie mającej 900 metrów kwadratowych, oglądanie jej sprawia dużo radości nie tylko małym chłopcom.


        Kolejkowo

Po krótkim odpoczynku wjechaliśmy na punkt widokowy umieszczony na 49 piętrze Sky Tower, żeby podziwiać widoki Wrocławia. Spojrzenie z lotu ptaka na miasto, jego układ i ta wysokość …, to ciekawe doświadczenie, które na wielu zrobiło duże wrażenie, podobnie jak przejazd windą, który trwał 54 sekundy.

 
Sky Tower

  Po opuszczeniu Sky Tower przejechaliśmy tramwajem na Ostrów Tumski i tam rozpoczął się nasz spacer z przewodnikiem po Starym Mieście.

 
Ostrów Tumski

 Poznaliśmy historię Wrocławia i jego legendy, dowiedzieliśmy się, że we Wrocławiu produkowane były samochody marki Beckmann oraz jaki był zasięg powodzi w 1997 roku.


Wrocławskie Jatki –„ Ku czci zwierząt rzeźnych- konsumenci”

  Po drodze spotkaliśmy krasnale, które nam towarzyszyły przez cały pobyt. Zmęczeni całym dniem, wróciliśmy do hotelu na obiadokolację, którą podawano nam w Restauracji Galicyjskiej, a ze ścian spoglądali na nas księżniczka Sissi i jej mąż cesarz Franciszek Józef.

Dzień drugi rozpoczął się od wyprawy do największego w Polsce ogrodu zoologicznego, z jedną z jego największych atrakcji, czyli Afrykarium. Przepływające nad głową żółwie i płaszczki robią niesamowite wrażenie. Podglądanie życia lemurów czy pingwinów bardzo relaksuje i pozwala zapomnieć o codziennych obowiązkach.


         ZOO i tygrysy

Ogród ma bardzo wielu ciekawych mieszkańców z różnych zakątków świata.( około 11000 tys. gatunków).


       Struś, a w tle Hala Stulecia

Po spacerze pergolą wokół Hali Stulecia przejechaliśmy do Hydropolis, nowego punktu na mapie atrakcji Wrocławia. To centrum wiedzy o wodzie, które zlokalizowane jest w budynku dawnych wodociągów miejskich we Wrocławiu, łączy ono walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Po zobaczeniu efektów drukarki wodnej, dowiedzieliśmy się, że wszytko zaczyna się od wody.


             Wnętrze Hydropolis

Niektórzy wsiedli do batyskafu. Poznaliśmy również historię badań Rowu Mariańskiego, stworzeń, które żyją w głębinach oceanów, a potem wszystko kręciło się wokół wody w biologii, anatomii człowieka, fizyce i zalanym mieście. Obiadokolacja tym razem nie zakończyła dnia, ponieważ wieczorem udaliśmy się na spacer po Rynku, aby zobaczyć miasto w nocnej aranżacji.

     
Nocne zwiedzanie
 

Dzień trzeci rozpoczął się wizytą w Rotundzie, czyli oglądaniem Panoramy Racławickiej. Wielkie malowidło (15x114 m), dzięki połączeniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście), "przenosi" widza w inną rzeczywistość i inny czas.

 
Panorama Racławicka jest super...

W „gratisie” otrzymaliśmy jeszcze wizytę w Muzeum Narodowym, gdzie niektórzy w szybkim tempie, a inni w sposób bardziej refleksyjny oglądali sztukę śląskiego średniowiecza oraz dzieła polskich i europejskich malarzy.


            Muzeum Narodowe

  Na zakończenie kolejny spacer nabrzeżem Odry z widokiem na Ostrów Tumski doprowadził nas do katedry św. Marii Magdaleny. Dwie wieże tego kościoła połączone są tzw. Mostkiem Pokutnic, na który udało nam się wejść. Warto było się pomęczyć, ponieważ wspaniałe widoki były nagrodą dla wytrwałych i odważnych.

 
          3 ATg na wysokości 45 metrów - na tym mostku byliśmy …

Wyjechaliśmy z Wrocławia zadowoleni, zdziwieni, że ten czas tak szybko upłynął, z marzeniem, żeby tu jeszcze raz wrócić.

 

 

********************************************************************************************

     

Wycieczkę zorganizowali nauczyciele w składzie:

mgr Aleksandra Jodłowska - wychowawca klasy,
nauczyciel języka polskiego
mgr Magdalena Marzec - nauczyciel historii

komentarz - mgr Aleksandra Jodłowska
zdjęcia - mgr Magdalena Marzec, Wiktoria Slinko

 

********************************************************************************************
 

 

Opracowanie:  Ireneusz Kulczyk

początek strony