gora

Wycieczka szkolna do Drezna

Odwiedziny

 

 

17 maja 2022 roku o godzinie 3.00 w nocy wyruszyła spod naszej szkoły wycieczka, której celem było zwiedzenie fabryki Volkswagena w Dreźnie.

Gläserne Manufaktur, czyli Szklana Manufaktura, to liczący już 20 lat zakład, w którym kiedyś produkowano luksusowego Volkswagena Phaetona, a dziś samochody elektryczne.  Z tego powodu zmieniono nazwę na Home of ID.  Nazwa „manufaktura” nie jest przypadkowa, wynika z faktu, że większość produkcji wykonywana jest przez pracowników. Roboty odpowiadają za te zadania, które wymagają większej siły, jak np. mocowanie i klejenie podwójnej przedniej szyby. Wytwórnia odgrywa również rolę nowatorską, to tutaj eksperymentuje się z nowymi rozwiązaniami, jeśli się sprawdzą, wdrażane są w innych zakładach koncernu. Gläserne Manufaktur to nie tylko miejsce produkcji, ciekawa bryła budynku zawiera również miejsca na prowadzenie szkoleń, spotkania z klientami czy wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy czy koncerty.

 

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejścia budynku, który ma nowoczesną i imponującą sylwetkę. Jak wskazuje nazwa, wykonany jest ze szkła i otoczony przez zieleń, gdyż znajduje się w przepięknym otoczeniu, na obrzeżach barokowego parku Großer Garten. Wrażenie robiła ściana zewnętrzna z widocznymi karoseriami przygotowanymi do montażu.

  

Zarządzający przywiązują niezwykłą wagę do ochrony środowiska, zapewniając zielone źródła energii, specjalne rozproszone światło, minimalizując hałas i dbając o otocznie zakładu.

    

Wnętrze fabryki zwiedzaliśmy oprowadzani przez przewodników, którzy opowiedzieli historię wytwórni, pokazali nam linie produkcyjne i opisali poszczególne procesy technologiczne. Wrażenie robiła czystość, białe stroje pracowników czy drewniana podłoga. Wydawałoby się, że są to pojęcia niekojarzące się z produkcją samochodów. Świetnie zorganizowana logistyka, system wind, wózki z narzędziami i  indywidualnymi częściami, ułatwiały pracę, którą personel wykonywał spokojnie, bez pośpiechu. Po zobaczeniu procesu produkcyjnego przeszliśmy do głównego foyer, który pełni rolę swoistego salonu samochodowego.To tu można wsiąść do nowego samochodu czy zobaczyć prototypy, jeszcze nie wdrożone do produkcji.

     

Po zakończeniu zwiedzania fabryki dynamicznym spacerem przeszliśmy do centrum, czyli Starego Miasta. Drezno w czasie II wojny światowej było jednym z najmocniej zbombardowanych miast w Niemczech, stąd większość jego zabytków została odbudowana po wojnie, często przy wykorzystaniu elementów, które ocalały. Budynki wykonane z piaskowca, nawiązywały do stylów barokowego i klasycystycznego. Wiele powstało z inicjatywy Augusta II Wettina, który był nie tylko władcą Saksonii, ale również królem Rzeczpospolitej. Stąd w wielu miejscach pojawiał się herb Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Udało się nam zwiedzić wnętrze kościoła Świętego Krzyża, który służy wiernym kościoła luterańskiego, ale pełni też funkcje sali koncertowej. Odbudowany po wojnie, zachował barokowe ozdoby na zewnątrz, natomiast bark środków wpłynął na prosty wystrój wnętrza, który jednak zyskał uznanie i został doceniony. Następnie przeszliśmy na dziedziniec pałacu Zwinger, zbudowanego na polecenie Augusta II.

Ten wzorowany na Wersalu budynek zachwyca przepychem i bogatym zdobnictwem.

W drodze powrotnej zobaczyliśmy budynek opery, Katedrę św. Trójcy oraz mural Orszak Książęcy.

Jest to obraz namalowany na 25 tysiącach płytek ceramicznych z Miśni (pierwszej europejskiej fabryki porcelany).  Na Neumarkt była chwila na zakup pamiątek i małą przekąskę, a potem już powrót do autokaru. Z jego okien podziwialiśmy panoramę Starego  Miasta przejeżdżając przez most na Łabie. Późnym wieczorem powróciliśmy do Bydgoszczy, zadowoleni, zmęczeni  i  z przekonaniem, że warto do Drezna wrócić i dokładniej je poznać. W wyciecze uczestniczyła klasa 2at, reprezentacje klasy 2bt, 2cd oraz przedstawiciele 1bt i 1cd.

 

********************************************************************************************

     

Wycieczkę zorganizowali nauczyciele w składzie:


mgr Danuta Rohde - nauczyciel języka niemieckiego
mgr Magdalena Marzec - nauczyciel historii
mgr inż. Robert Rydzewski - nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych

komentarz - mgr Magdalena Marzec
zdjęcia - Magdalena Marzec, Robert Rydzewski

 

********************************************************************************************
 

 

Opracowanie:  Ireneusz Kulczyk

początek strony