gora

Wycieczka Koła Młodych Miłośników Motoryzacji

30 maja 2023 roku

Odwiedziny

 

We wtorek 30 maja 2023 roku Koło Młodych Miłośników Motoryzacji prowadzone przez mgr inż. Tomasza Łaseckiego swoje spotkanie miało w plenerze. Była to wyjazdowa sesja Koła w miejscowości Budzyń - Kąkolewice w Magazynie Wystawowym Polskiej Motoryzacji. Sesja poprzedzona była zwiedzaniem bardzo interesującej fabryki ogumienia o nazwie KABAT. To prowadzona rodzinnie od około 40 lat fabryka zajmująca się produkcją opon i dętek dla rolnictwa i maszyn specjalnych, a także innych materiałów gumowych dla różnych dziedzin gospodarki. Więcej informacji znajdziecie na firmowej stronie https://kabat.pl Warto tu zajrzeć.

W fabryce zostaliśmy przyjęci bardzo profesjonalnie, na wejściu wszyscy otrzymali specjalne przepustki VISITOR, potem odbyliśmy szkolenie BHP oraz otrzymaliśmy garść informacji o historii i działalności fabryki.

Potem obyło się przygotowanie do wejścia na produkcję. Wszyscy musieli (dziewczyny też) nałożyć na buty specjalne ochraniacze z twardymi noskami, chroniące palce przed upadkiem przedmiotów ciężkich. Oczywiście dla wszystkich żółte kamizelki.

Tak przygotowani, w dwóch grupach udaliśmy się na zwiedzanie linii produkcji opon i dętek. Uczniowie mogli zapoznać się zarówno z technologią, jak i z budową ogumienia, a także przyjrzeć się warunkom pracy w zakładzie produkcyjnym. Zdjęć nie robiliśmy, bo obowiązuje tam zupełnie zrozumiały zakaz fotografowania. Jedno zdjęcie, na które otrzymaliśmy pozwolenie dotyczy wyglądu drutówki opony:

Odwiedziliśmy również zakładowe laboratorium, gdzie zapoznaliśmy się z metodami  metrologicznymi, a także poznaliśmy filozofię dbałości o doskonałą jakość wyrobów. Oprowadzała nas szefowa laboratorium. Na koniec zwiedzania zrobiliśmy sobie kilka zdjęć pamiątkowych w wyznaczonych miejscach zakładu.

Druga część naszego wyjazdu miała miejsce w Kąkolewicach, gdzie znajduje się Magazyn Wystawowy Polskiej Motoryzacji czyli rodzaj prywatnej kolekcji wraz z muzeum samochodów, motocykli, motorowerów, pojazdów zaprzęgowych, maszyn rolniczych, sprzętu pożarniczego i elektroniki użytkowej.
Nasz pobyt rozpoczął gril z kiełbaskami i szaszłykami, które to smakołyki przywieźliśmy z sobą. W trakcie biesiadowania były przemowy, statuetki od młodzieży dla panów techników pojazdów samochodowych i ogólnie sympatyczna atmosfera samochodowo - piknikowa.

 

 

Potem rozpoczęło się zwiedzanie. Sporo pojazdów czeka na swój czas remontu. To żmudna i kosztowna praca, ale są już zgromadzone i zabezpieczone. Znaczna część zbioru to egzemplarze odnowione i ustawione do oglądania i upajania się pięknem niegdysiejszych królów polskich szos. Tu spędziliśmy znaczną część naszego pobytu, a przewodnikami po muzeum byli panowie Andrzej i Bogdan.

W tak zwanym międzyczasie grupa specjalna opracowywała misternie okolicznościowy wpis do Księgi Pamiątkowej muzeum. Na zakończenie zwiedzania wszyscy złożyliśmy w niej nasze podpisy.

I jeszcze kilka fotografii ze zwiedzania:

Nadszedł czas na powrót do domu. To był bardzo ciekawie spędzony dzień. Młodzież poznała nowe miejsca, nowych ludzi i spędziła wspólnie trochę czasu.
Zmęczeni uczestnicy nadrabiali braki snu w autokarze, a po powrocie trzeba było dojeść... SMACZNEGO.

Na zaproszenie członków KMMM i opiekuna koła, w wycieczce uczestniczył  były opiekun koła - emerytowany wicedyrektor Szkoły Ireneusz Kulczyk.
Z tego miejsca dziękuję Wam wszystkim za wspaniale spędzony wspólny czas.

*************************************************************************************************

 

Wycieczkę zorganizował:

mgr inż. Tomasz Łasecki - opiekun Koła Młodych Miłośników Motoryzacji, nauczyciel przedmiotów zawodowych
przy udziale absolwentów:
Artura Milewskiego
Oskara Karlińskiego
Krystiana Stubińskiego

komentarz - Ireneusz Kulczyk
zdjęcia - Ireneusz Kulczyk i Tomasz Łasecki

*************************************************************************************************
 

 

Opracowanie:  Ireneusz Kulczyk

początek strony