.

    Polsko-niemiecka Współpraca Młodzieży
   Kolejny wyjazd do Rendsburga

 

 

  

W  dniach od 24.03. do 29.03.2019 r.  realizowaliśmy  plan wymiany  młodzieży .  Była to już kolejna wymiana między naszymi szkołami. Tym  razem gospodarzem była  strona niemiecka.

Wyruszyliśmy w podróż w niedzielę  w godzinach wieczornych. W autokarze  spędziliśmy  ponad  12 godz. Po dotarciu na miejsce w Kilonii    odebrał  naszą  grupę dobrze nam znany  z poprzednich spotkań  nasz niemiecki  kolega i razem udaliśmy się do miejsca naszego stałego pobytu. Zostaliśmy zakwaterowani w centrum  sportowym .Tam czekała na nas  grupa niemieckich uczniów . 
Ten  pierwszy dzień  pobytu wszyscy uczestnicy potraktowali jako rekonesans do wstępnego zaprezentowania swoich miast, szkół i zainteresowań . Przy tej okazji  niemieccy  uczniowie poznali zwroty polskojęzyczne, polskie obyczaje i tradycje. Językiem komunikacji był oczywiście język niemiecki, ale również angielski.

    

         

Wspólnie z grupą niemiecką poznaliśmy najbliższą  okolicę – zespół portów jachtowych i fragment  zatoki  kilońskiej.  To  właśnie  tutaj  kanałem przez  półwysep jutlandzki można przedostać  się  z Bałtyku  na Morze Północne.

Nasza  integracja  obejmowała nie tylko wspólne wycieczki, posiłki,  ale również  wspólne zadania. Jednym z ciekawszych  zadań  była wspólna budowa  ,, maszyn latających ‘’- najciekawsze  rozwiązania zostały nagrodzone przez organizatorów.

Nasz  pobyt  oscylował  w trójkącie  Kilonia – Rendsburg Hamburg. Uczniowie wraz z opiekunami  w zakresie magicznego trójkąta poruszali się  środkami komunikacji zbiorowej tj. autobusami podmiejskimi , podziemnymi U-Bahn i tradycyjnym pociągiem.

W samym  Rendsburgu  poznaliśmy  fragment  miasteczka i oczywiście miejsce  nauki  naszych niemieckich kolegów.  Mieliśmy  okazję  poznać  szkołę , wyposażenie pracowni , szkolną stołówkę a nawet nieco zintegrować się podczas  przerw między  zajęciami – okazja do zapoznania się ze ,,studentami’’ szkoły ( szkoła kształci ponad 3000 uczniów ).

         

    

    

Podczas  spaceru  w Rendsburgu  mieliśmy okazję  zejść do tunelu  pod kanałem kilońskim, a w ramach  krótkiej  przerwy wstąpiliśmy na mały deser.

    

    

Organizatorzy  zadbali o to, żebyśmy się nie nudzili. W Hamburgu  byliśmy w Parku  Miniatur, gdzie mieliśmy  okazję  zobaczyć  atrakcje  z całego świata- Wenecja, Rzym, Alpy….

Krótka  wycieczka  statkiem po Łabie i wizyta w stuletnim  kanale pod rzeką. Spacer ulicami i mostami  Hamburga i oczywiście wejście  na taras  widokowy Filharmonii  położonej nad  Łabą.

         

         

         

         

         

    

Nasz  pobyt w Niemczech zakończyliśmy w piątek – wspólnie podsumowaliśmy rezultaty naszego spotkania , wymieniliśmy  kontakty i ruszyliśmy  w drogę  powrotną. Po pokonaniu ponad 1000 km w sobotę  rano wróciliśmy  do Bydgoszczy.

Naszą wymianę dofinansowała Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży, która pomaga w takich projektach jak wymiany młodzieży. Dofinansowuje ona zarówno program, jak i podróż do kraju, w którym dana wymiana ma miejsce.

*********************************************************************************************************************************

Polsko-niemiecką współpracę w ramach programu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży organizuje mgr Danuta Rohde.
Wyjazdy i spotkania z młodzieżą niemiecką organizuje we współpracy
z mgr Piotrem Gryczką
Naszą szkołą partnerską w Niemczech jest szkoła zawodowa
z Rendsburga
( Berufsbildungszentrum am Nord - Ostseekanal Europaschule ) - BBZ
z kraju związkowego Schleswig - Holstein.
Nasze  kontakty z tą szkołą:
 Centrum Spotkań Młodzieży w Rodowie na Mazurach.
 

*********************************************************************************************************************************
 

 

Komentarz: mgr Piotr Gryczka
Opracowanie: IK

początek strony