gora

   Dekalog kierowcy

 

Powrót do Transport samochodowy

 

Oddajemy w Wasze ręce - oczy tekst niecodzienny, czasem zaskakujący, tekst, który opisuje codzienne problemy użytkowników drogi. Tekst mówiący często o sprawach zdawać by się mogło oczywistych, ale przez to właśnie że są oczywiste, to wcale ich nie zauważamy.
Autorem "Dekalogu kierowcy" jest Edward Kaczmarek - inżynier, rzeczoznawca PZMot, mój nauczyciel w Zespole Szkół Samochodowych, poeta, przyjaciel młodzieży. Zamieszczony tekst jest wiernym przedrukiem książki autora i ukazuje się na łamach tej witryny za Jego wiedzą i zgodą. (webmaster)

 

Minęło niewiele ponad sto lat od dnia, w którym pierwsze nieporadne jeszcze samochody z silnikami spalinowymi opuściły wytwórnię pojazdów, by otworzyć nową kartę w historii naszej cywilizacji. Obecnie w ruchu drogowym uczestniczą miliony pojazdów. Pierwsze auta - sto lat temu - rozwijały prędkość 30-40 km/godz. Dzisiaj nawet najmniejsze i najskromniejsze osiągają prędkość do 100 km/godz. Większość pojazdów przekracza tę granicę z łatwością, a sporo z nich może pędzić 150 km/godz. i szybciej.
Co dzień, tylko w Polsce, kilka milionów pojazdów bierze udział w miliardach manewrów: włączaniu się do ruchu, wymijaniu, omijaniu, wyprzedzaniu... Niemal w każdej minucie jazdy kierowca podejmuje szereg decyzji. Ich następstwem jest manewr wykonany pojazdem. Niestety, nie zawsze kierowca podejmuje trafną decyzję. Błędne, kończą się najczęściej wypadkiem. Większość z nich powstaje wskutek lekceważenia podstawowych zasad ruchu, część jest wynikiem bezmyślności i głupoty uczestników ruchu.
W Polsce zdarza się dziennie kilkaset wypadków drogowych. Setki pojazdów uszkodzonych lub rozbitych, setki rannych i kilka lub kilkanaście osób zabitych. Taki jest dzienny bilans - najogólniej rzecz ujmując - błędnych decyzji użytkowników dróg.
Na podstawie spostrzeżeń konstruktorów pojazdów, policji drogowej, biegłych sądowych do spraw wypadków drogowych, psychologów i fizjologów zajmujących się pracą kierowcy, autor ułożył dziesięć przykazań dobrego kierowcy. Oto one:

1. Dbaj o dobry stan techniczny swojego pojazdu.   więcej

2. Nigdy nie prowadź pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków uspokajających.   więcej

3. Zawsze przestrzegaj przepisów drogowych.   więcej

4. Nie prowadź pojazdu będąc sennym lub wyczerpanym.    więcej

5. Uzależniaj prędkość pojazdu od własnych umiejętności, warunków drogowych, atmosferycznych oraz stanu technicznego pojazdu.  więcej

6. Nieustannie kontroluj własne zachowanie, nie ulegaj emocjom. więcej

7. Prowadź swój pojazd wyraźnie.  więcej

8. Bacznie obserwuj innych kierowców i oceniaj ich zachowanie z odrobiną nieufności.  więcej

9. Nigdy nie podejmuj manewru, jeżeli nie ma całkowitej pewności, że wykonasz go bezpiecznie.   więcej

10. Nie pozwól, aby twój pojazd prowadziła osoba nie mająca do tego upoważnień.   więcej

 

Ponadto przeczytaj